в означеннях
Тлумачення, значення слова «Черепашка»:

ЧЕРЕПА́ШКА, и, жін.

1. Загальновживана назва слимаків, молюсків і т. ін. із стулчастим або іншим твердим захисним покриттям. На вузенькій смужці прибережного.. піску, ставши на ребро, повзла черепашка, лишаючи за собою борозенку (Олесь Донченко, IV, 1957, 249).

2. Тверде захисне покриття деяких безхребетних тварин (слимаків, молюсків і т. ін.) у вигляді стулок або витої коробочки. Легенькою хвилею хитається порожня черепашка (Панас Мирний, III, 1954, 242); У більшості слимаків симетрію дуже порушує черепашка, в якій слимак живе, висовуючись з неї і знову ховаючись з допомогою м'язів (Шкідники поля, городу та саду, 1949, 11);
//  Стулки, уламки стулок з такого покриття. Батько, видно, писав з фронту часто; перев'язані стрічками листи колись лежали в чималенькій інкрустованій черепашками скриньці (Юрій Мушкетик, День.., 1967, 56);
//  збірн. Скупчення, поклади в якомусь місці такого твердого покриття та його уламків. В ґрунтовому профілі прошарки піску чергуються з прошарками черепашки, а в окремих місцях ці шари перемішані (Рослинність Нижнього Придніпров'я, 1956, 9).

3. ент. Невелика хоботна комаха, що є небезпечним шкідником злакових культур. Особливо різко знижує хлібопекарську силу борошна пошкодження зерна шкідливою черепашкою. Вона виділяє особливі ферменти, які руйнують білок (Хлібороб України, 6, 1970, 5).

4. Зменш.-пестл. до черепаха.

Словник української мови: в 11 томах. — Том 11, . — Стор. 306.

Коментарі (0)