в означеннях
Тлумачення, значення слова «Факел»:

ФА́КЕЛ, а, чол.

1. Те саме, що смолоскип. Сотник з охорони спустився з Барбарою камінними сходами глибоко вниз, освітлюючи дорогу тріскотливим і смердючим факелом (Іван Ле, Наливайко, 1957, 443); Тримаючи в одній руці засвічений факел, а в другій пляшку з гасом, він набирає його якнайбільше собі в рот і потім з усієї сили виприскує на вогонь (Анатолій Шиян, Баланда, 1957, 7);  * У порівняннях. Кінський щавель, зруділий на сонці, куривсь брунатним димом, як похоронний факел (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 215); Розгромивши [панський] дім, опришки.. відійшли в ліс. За спиною в них величезним факелом палав двір (Володимир Гжицький, Опришки, 1962, 147).

2. чого, перен. Про те, що містить у собі, несе із собою істину, знання, освіту, свободу тощо. З щирим серцем і безтрепетною рукою засвітили вони [декабристи] факел боротьби з самодержавством, запалили ту іскру, з якої розгорілося полум'я революції (Максим Рильський, IX, 1962, 148); Тепер увесь світ бачить, на яку небувалу височінь піднесли факел соціалізму Комуністична партія, радянський народ (Комуніст України, 2, 1967, 3).

3. спец. Конусоподібне полум'я, а також потік рідини, що має форму конуса. Освоєно також застосування кисню у факел полум'я з допомогою спеціальних форсунок, установлених поруч із кесоном у головці печі (Наука і життя, 5, 1956, 21); Буріння свердловин часто не обходиться без утворення газових фонтанів, без факелів, у яких марно згоряють мільярди кубометрів голубих скарбів (Наука і життя, 6, 1963, 5).

4. перев. мн., астр. Яскраві ділянки фотосфери біля краю сонячного диска. Крім темних плям, поблизу від країв сонячного диска спостерігаються і світлі зони — факели. Це хмари нагрітих газів, які плавають у сонячній атмосфері (Бесіди про всесвіт, 1953, 92).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 10, . — Стор. 551.

Коментарі (0)