в означеннях
Тлумачення, значення слова «Оклад»:

ОКЛА́Д, у, чол.

1. Розмір регулярної грошової винагороди за виконувану роботу, встановлений у відповідності до посади, кваліфікації і т. ін.; заробітна плата, що видається за виконувану роботу. Дивуватися було з чого. Коли це добровільно людина в професорському званні погоджується на нижчий ступінь та й ще з нижчим окладом плати? (Натан Рибак, Час.., 1960, 131); У зв'язку з упорядкуванням заробітної плати запроваджуються нова тарифна система і схема посадових окладів (Комуніст України, 11, 1960, 84).

2. іст. Грошовий податок. Переважна більшість українських золотарів походила з міщан.., вони мали власні будинки, часто на магістратській або монастирській землі, за що сплачували «оклад» (Укр. золотарство, 1970, 20).

3. мисл. Оточення звіра на полюванні. Трофеї мисливців виявилися солідними — чотири забитих вовки. Але іншим вдалося вирватись з окладу (Вечірній Київ, 30.XII 1966, 3);
//  Лінія оточення звіра, що позначається якими-небудь мітками (прапорцями, гілками і т. ін.).

4. Металеве покриття, оздоблення на образах і т. ін. В цей період [друга половина XVII ст.], наприклад, оклади (прикраси) ікон, густо покриваються чіткими формами рослинного орнаменту, пишно розшивається квітами церковний одяг (Матеріали з етнографії.., 1956, 36).

5. діал. Компрес. Успокоївся душевно панотець обіцянкою їмості, що вона йому на вечір злагодить зимний оклад до ноги (Лесь Мартович, Тв., 1954, 235).

6. діал. Лишок. Від часу, як Юра розстався з сином і записався Мошкові, минув уже рік з окладом (Іван Франко, IV, 1950, 409).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 5, . — Стор. 664.

Коментарі (0)