в означеннях
Тлумачення, значення слова «Патрон»:

ПАТРОН 1, а, чол.

1. У стародавньому Римі — багата, впливова особа, звичайно патрицій, що брала під своє заступництво вільних незаможних або неповноправних громадян. [Клієнт:] Патроне, як гадаєш, що їм [християнам] буде? [Молодий римлянин:] Ну, звісно, смерть (Леся Українка, II, 1951, 514).

2. У буржуазному суспільстві — глава, хазяїн фірми або начальник підприємства і т. ін. Скрізь патронів лав [Сивий] надійних... А на сьогодні числивсь він У картотеках поліційних Не менш як десяти країн.. Своє ж ім'я в шпигунських кличках Згубив, як голку у стіжку (Сергій Воскрекасенко, З перцем!, 1957, 247);
//  розм. Безпосередній начальник, керівник (по відношенню до свого підлеглого). Бажаю Вам незмінної ласки нашого патрона Аполло і його милих товаришів (Леся Українка, V, 1956, 126); Я був тільки гід та тлумач і права голосу не мав. В мої обов'язки входило лише виконувати доручення моїх патронів (Юрій Смолич, Сорок вісім.., 1937, 85).

3. перен. Чий-небудь заступник, захисник. То був небагатий шляхтич, з тієї «голопузої шляхти», котра.. вибирала вельможного магната, свого патрона, в уряд (Панас Мирний, I, 1949, 186); — То Місяць є вашим [заячим] царем? — мовив Слон. — Так є, він наш цар і наш патрон (Іван Франко, IV, 1950, 101).

4. Святий, що вважається заступником людини, яка носить його ім'я, або заступником, захисником якого-небудь міста, общини. Перед образом патрона Палко так моливсь він [монах] богу, Що в несилі просто падав Непритомний на підлогу (Володимир Самійленко, I, 1958, 254); Він [Т. Шевченко] узяв активну участь у таємному політичному антикріпосницькому й антицарському товаристві, що обрало своїми патронами слов'янських просвітителів Кирила й Мефодія (Радянське літературознавство, 5, 1958, 47).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 6, . — Стор. 97.

Коментарі (0)

ПАТРОН 2, а, чол.

1. З'єднані гільзою в одне ціле куля або дріб із пороховим зарядом і капсуль із запальником. На грудях замість ладунки широкий черес, набитий в два і три ряди патронами (Олекса Стороженко, I, 1957, 265); Маркіян, присівши біля кулемета, уже мовчки набивав стрічку патронами (Олесь Гончар, II, 1959, 243);
//  Те саме, що гільза 1. У Гриші був невеличкий мідний патрон від якогось протитанкового снаряда (Леонід Смілянський, Сашко, 1957, 38);
//  перен. Про якусь схожу на гільзу трубку. Четверо дівчаток-дошкільниць, вихованок дитячого будинку Полтавського району, виймають з тиражного колеса патрони (Радянська Україна, 16.XII 1960, 4).

2. Пристрій для затискування оброблюваної деталі або різального інструмента в токарному і свердлильному верстаті. Токар-наладчик Коропов сконструював спеціальний патрон для утримування фрези (Павло Автомонов, Щастя.., 1959, 82).

3. Частина електричного освітлювального приладу, в яку вгвинчується лампочка для приєднання її до мережі. Проекційна лампа вставляється в патрон.., який закріплюється в металевому фланці (Пересувні кінопроектори, 1959, 124).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 6, . — Стор. 97.

Коментарі (0)

ПАТРОН 3, а, чол., спец. Модель, за якою виготовляють якусь деталь (зразок для викроювання у швейній, паперовій, кушнірській справі). Патрон рукава;
//  Трафарет малюнка по тканині в ткацькій промисловості.

Словник української мови: в 11 томах. — Том 6, . — Стор. 97.

Коментарі (0)