в означеннях
Тлумачення, значення слова «Платформа»:

ПЛАТФО́РМА, и, жін.

1. Рівна підвищена площадка. Стежка закручувала тут.. і п'ялася до вершка; власне на тім закруті була невеличка рівна платформа (Іван Франко, III, 1950, 88);
//  заст. Підвищення, звичайно дерев яне, для виступів; поміст. На-терасі дерев'яна платформа, де мали співати тірольці, вже горіла вогнями (Нечуй-Левицький, I, 1956, 435).

2. Бетонний і т. ін. поміст, майданчик уздовж залізничної колії на станції, зупинці; перон. Гості й Марта Кирилівна ще раз розпрощались з ними в вагоні і вернулись на платформу (Нечуй-Левицький, VI, 1966, 88); Вони.. оглянули великий вокзал і вийшли на платформу чекати поїзда (Микола Трублаїні, Мандр., 1938, 33).

3. Невелика залізнична станція; полустанок.

4. Відкритий товарний вагон з низькими бортами. Біля перону зупинився поїзд, що майже весь складався з платформ. На платформах стояли.. танки, гармати, автомашини (Дмитро Ткач, Плем'я.., 1961, 105);
//  Настил на колесах для перевезення чого-небудь. Першим до графського будинку під'їхав румунський санітарний візок з рівною відкритою платформою (Олесь Гончар, III, 1959, 165); Для часткової механізації збиральних робіт кубанські механізатори в 1953 р. запропонували перевозити помідори з ділянки пересувними платформами на тракторній тязі (Овочівництво закритого і відкритого ґрунту, 1957, 178).

5. геол. Ділянка земної кори з малою інтенсивністю тектонічних рухів і магматичних виявів. Наука встановила, що земна кора дуже неоднорідна. На одних ділянках вона дуже стала і зазнавала протягом великих геологічних проміжків часу тільки незначних піднять і знижень. Це — так звані платформи (Наука і життя, 7, 1955, 33).

6. перен. Програма дій, система поглядів, ідейні, політичні, мистецькі та ін. вимоги якої-небудь партії, групи тощо. VI з'їзд партії [РСДРП(б)] розробив і затвердив економічну платформу.. Основними положеннями цієї платформи були: конфіскація поміщицької землі і націоналізація всієї землі в країні (Історія УРСР, II, 1957, 42).
 Стояти на платформі; Стати на платформу чого — бути (стати) прибічником чого-небудь (якогось учення, напряму і т. ін.). — Хто вони, оті ваші знайомі? — Воєнком, видно, ждав цього запитання. — Та то ж усе наші українські ліві, — відповів ніби жартома. — Різних партій, різних течій були, а тепер на єдину платформу Радвлади стали (Олесь Гончар, II, 1959, 181).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 6, . — Стор. 570.

Коментарі (0)