в означеннях
Тлумачення, значення слова «Пост»:

ПОСТ, а, чол.

1. Місце, пункт, з якого зручно стежити за ким-, чим-небудь або охороняти когось, щось. Невтомні міліціонери Стоять на своїх постах (Кость Герасименко, Поезії, 1950, 34); Серед караульних був і Йван з Кубані, який уже покинув свій пост біля старого розбитого будинку (Василь Кучер, Голод, 1961, 148);  * Образно. Пролетаріат стоїть на своєму посту. Він не допустить, щоб геройська Польща була ще раз задавлена (Ленін, 12, 1970, 61);
//  Місце на двоколійних залізницях, де зосереджене управління стрілками й сигналами, що забезпечують безпеку руху поїздів. Технічна рада вагонного депо висунула свою пропозицію: збудувати один для всіх парків централізований пост випробування автогальм з дистанційним керуванням (Робітнича газета, 29.I 1965, 2).
 Метеорологічний пост — пункт, де провадять спостереження за температурою й тиском повітря, напрямком і силою вітру та іншими чинниками, що визначають зміну погоди, а також обслуга, що провадить такі спостереження. Щороку сіють кукурудзу в кращі строки, які встановлює метеорологічний пост (Колгоспник України, 12, 1961, 19); Пост керування — місце, де зосереджені технічні засоби управління певними виробничими процесами. Перше, що впадає в око кожному, хто підіймається на борт криголама, — зелені лампи. Вони горять у коридорах, каютах, біля постів керування (Наука і життя, 10, 1962, 58).
На посту: а) стоячи на варті (про військових і т. ін.). Дисципліна забороняв курити на посту (Вітчизна, 6, 1947, 65); б) (часто з означ. бойовий) виконуючи свої службові обов'язки, а також обов'язок перед народом, Батьківщиною. Загинути на бойовому посту.

2. Особа або група осіб, які перебувають у певному місці для охорони кого-, чого-небудь або спостереження за кимсь, чимсь. Мітинг тривав. Але раптом — тривога! Робітничі пости біля Арсеналу бачать: наближаються до Арсеналу військові частини (Олександр Довженко, I, 1958, 51); На всіх кінцях слободи стояли партизанські пости (Анатолій Шиян, Вибр., 1947, 225).

3. Відповідальна посада. Партія має одну дисципліну, один закон для всіх комуністів, незалежно від заслуг і постів, які вони займають (Статут КПРС, 1971, 11); Коли б він знав раніше, що доведеться отак працювати, то ні за які блага не погодився б зайняти такий пост (Микола Ю. Тарновський, День.., 1963, 73).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 7, . — Стор. 360.

Коментарі (0)