в означеннях
Тлумачення, значення слова «Рівень»:

РІ́ВЕНЬ, вня, чол.

1. Умовна горизонтальна лінія або площина, що служить межею висоти, яку має або на якій міститься хто-, що-небудь. Шинок стояв на розі двох вулиць, у дуже добрім місці,.. майже [на] локоть нижче від рівня вулиці (Іван Франко, II, 1950, 9); Під час диригування лівою рукою.. вирішальну роль відіграє відповідне положення долоні та відповідні зміни висотного рівня руки (Колесса, Основи техніки диригування, 1960, 182);
//  Висота стояння води. Водомірний стовп надвечір показував невеличке збільшення рівня води в Ангарі (Микола Трублаїні, I, 1955, 83); Велику шкоду сільському господарству В'єтнаму завдають поводі, під час яких рівень води в річках підвищується на 10—12 метрів (Наука і життя, 3, 1958, 53).
 На рівні; На рівень чого, з чим — на однаковій висоті з чим-небудь. Я падаю на схилі насипу і вмощуюсь якнайзручніше. Голова моя на рівні шпал (Петро Колесник, На фронті.., 1959, 98); Раптом я побачив, як Женя, піднявши руки на рівень грудей, як загіпнотизована, пішла до нього [чоловіка] (Леонід Смілянський, Сашко, 1954, 229).
Рівень моря — умовна вихідна точка для визначення висот на земній поверхні. Отож ліземо вгору. Ми вже на півверсти над рівнем моря (Михайло Коцюбинський, III, 1956, 138).

2. чого, який, перен. Ступінь якості, величина і т. ін., досягнуті у чому-небудь. Підполковник Мороз, командири взводів щодня перевіряли рівень підготовки, підтягали відстаючих, заохочували кращих (Іван Багмут, Служу Рад. Союзу, 1950, 66); Рецензент зауважував, що пафос, яким пройнято книжку, є недоречний і знижує науковий рівень (Семен Журахович, Звич. турботи, 1960, 11); Рівень розвитку науки і техніки, механізації і автоматизації виробничих процесів буде постійно зростати (Програма КПРС, 1961, 58); Штучне розпорошення виробництва окремих видів продукції.. негативно позначається і на рівні їх собівартості (Комуніст України, 5, 1960, 57);
//  кого. Ступінь чиєїсь освіти, культури, підготовки і т. ін. — Ать-два! Ать-два! — вигукував капітан Глоба, священнодійствуючи [священнодіючи]. А Шевченко в думці вторив йому, підроблюючись під убогий його рівень (Зінаїда Тулуб, В степу.., 1964, 124).
 Життєвий (життьовий) рівень — ступінь добробуту. Намічене Програмою КПРС завдання забезпечити в Радянському Союзі найвищий життєвий рівень порівняно з будь-якою країною капіталізму буде здійснено (Комуніст України, 1, 1962, 31); На найвищому рівні — між керівниками урядів, партій, держав. Стокгольмська сесія Всесвітньої Ради Миру звернулась до всіх народів із закликом розгорнути широку кампанію за переговори на найвищому рівні (Радянська Україна, 19.VIII 1959, 1).
На рівні: а) як слід, як треба, як належить. [Родіон (подивився на його годинник):] Точно! Ідіть, Антоне Лукичу. Щоб все було на рівні... (Олександр Корнійчук, Над Дніпром, 1960, 15); б) (чого) у повній відповідності з чим-небудь. Вміти творити — це означає бути також мислителем своєї епохи,.. бути на рівні передових ідей свого часу (Олександр Довженко, III, 1960, 14); Головне — організувати колгоспне виробництво на рівні вимог часу (Юрій Яновський, II, 1954, 212); Піднятися (піднестися і т. ін.) на рівень; Дорости (опуститися і т. ін.) до рівня; Підняти (виважити і т. ін.) на рівень кого, чого — стати самому чи зробити кого-, що-небудь таким, як хтось інший або щось інше у розумовому, культурному, виробничому і т. ін. відношенні. — Наше панство не доросло до рівня стародавнього Риму, де кожен з гордістю поспішав на захист ойчизни [вітчизни] (Зінаїда Тулуб, Людолови, II, 1957, 474); Цей хам.. знаходив приємність у тому, щоб глумитись з неї, а вона.. не може дозволити собі знизитись до його рівня і відплатити (Ірина Вільде, Сестри.., 1958, 376); Місто — ось та архімедівська точка опори, що потрібна, щоб виважити країну на рівень інших (Андрій Головко, II, 1957, 277).

3. Простий прилад для перевірки горизонтального положення лінії, площини; ватерпас. Рівень являє собою металевий корпус, всередину якого вставлена скляна, трубочка (ампула), наповнена будь-якою рідиною (Слюсарна справа, 1957, 124); Для перевірки горизонтальності використовують.. прилад — рівень (Фізика, I, 1957, 19).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 8, . — Стор. 547.

Коментарі (0)