в означеннях
Тлумачення, значення слова «Шина»:

ШИ́НА, и, жін.

1. Металевий обруч, який насаджують на обід колеса для збільшення його міцності, зменшення зносу і т. ін. Гора була така, що з неї спускалися цілий день. Гальмувати доводилось по двоє коліс, і залізні шини розпікались на камені, як у горні (Олесь Гончар, III, 1959, 94); Шину накладають на колесо в розігрітому стані; охолонувши, вона з великою силою стискує колесо (Фізика, 11, 1957, 12).

2. Гумовий суцільний обруч або оболонка з прогумованої тканини з гумовою камерою, наповненою стисненим повітрям; прикріплюють на обід колеса для збільшення амортизації і поліпшення рухомості, зчеплення з дорогою. Крім автомобілів, шини потрібні тракторам, літакам, мотоциклам і велосипедам (Робітнича газета, 5.VIII 1965, 2); Рівно працювали мотори тягачів на шосе. Важкі гармати безшумно котились на гумових шинах — тільки шкварчала грязь під колесами (Андрій Головко, I, 1957, 282); Підбігають з тихим шелестом шин тролейбуси (Євген Кротевич, Сини.., 1948, 8); М'яко погойдуючись на товстенних шинах, літак уже їхав просто до Ярини (Вадим Собко, Стадіон, 1954, 283).

3. мед. Пристрій для накладання пов'язки, за допомогою якої забезпечують нерухомість ушкодженої частини тіла. Павло з фельдшерами й санітарами зупиняли кров, робили перші перев'язки, накладали на руки й ноги дротяні шини (Василь Кучер, Голод, 1961, 76); При переломах [плеча] без зміщення уламків накладають гіпсову пов'язку, ..при зміщенні краще застосовувати прямокутну шину (Хвороби дитячого віку, 1955, 14).

4. Частина електророзподільного пристрою — металева смуга або товстий провід. Мідь застосовується для виготовлення електропроводів, шин та інших деталей електроапаратури (Методика викладання фрезерної справи, 1958, 43).

5. діал. Рейка (у 1 знач.). Гордо та пишно сунулася «Черепаха» [локомотив] по шинах (Іван Франко, III, 1950, 328).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 11, . — Стор. 452.

Коментарі (0)