в означеннях
Тлумачення, значення слова «центральний»:

ЦЕНТРА́ЛЬНИЙ, а, е.

1. Прикм. до центр 1.
Центральний кут — кут, утворений двома радіусами якого-небудь кола.

2. Розташований у центрі (у 2 знач.), в середині чого-небудь; який є центром чогось, основним у чомусь. А на центральному острівку, як прикраса іншим, розташувався претензійний, для старого тисячолітнього Намангана, ресторан найновішого типу (Іван Ле, Міжгір'я, 1953, 14); Біля центрального входу на східцях сидить дідусь, гріється на сонці (Антон Хижняк, Тамара, 1959, 69); Шахта вступала в новий період. Пройшовши центральний стовбур і головний квершлаг, гірники взялися до горизонтальних розгалужень — штреків (Дмитро Ткач, Плем'я.., 1961, 87);
//  Який належить до центру міста, села і т. ін. Командний пункт батальйону містився в цей час у комісійному магазині, що виходив вітриною на одну з центральних вулиць (Олесь Гончар, III, 1959, 273); Там далі наче море — Центральний наш майдан (Ігор Муратов, Наша вулиця, 1949, 7).
 Рушниця центрального бою — мисливська рушниця, яку заряджають із задньої частини патроном з капсулем у центрі; Центральний форвард — те саме, що центрофорвард. Вдень, ганяючи у дворі м'яча, майбутній футболіст виконав по черзі обов'язки і центрального форварда, і лівого крайнього (Літературна газета, 16.XII 1960, 2).

3. Керівний, головний. Технічна рада ствердила Павлові розрахунки. В центральному управлінні теж схвалили їх (Юрій Мушкетик, Серце.., 1962, 243); З'їзд.. заслуховує і затверджує звіти Центрального Комітету, Центральної Ревізійної Комісії та інших центральних організацій (Статут КПРС, 1961, 16); Центральний уряд; Центральна влада;
//  Здійснюваний вищими, керівними організаціями, який виходить від них. [Крикун:] Я, як представник центральної преси, мушу написати критичну статтю про вашу фронтову газету (Олександр Корнійчук, П'єси, 1947, 346); Вранці дали Павлюкові центральну газету і показали статтю (Олександр Копиленко, Вибр., 1953, 19); Центральне планування;
//  Який зосереджує в собі основні функції, об'єднує і координує яку-небудь діяльність. Все управління телевізійною передачею здійснюється з центральної апаратної (Наука і життя, 11, 1958, 25); Командир човна негайно вийшов з своєї каюти в пост центрального управління (Микола Трублаїні, Шхуна.., 1940, 154); Центральна обсерваторія; Центральний телеграф. Центральний Комітет Комуністичної партії Радянського Союзу див. комітет.
Центральна нервова система — основна частина нервової системи, яка складається з головного й спинного мозку. На обмін води в тканинах безпосередньо і через залози внутрішньої секреції впливає центральна нервова система (Наука і життя, 8, 1959, 26).

4. Основний, найістотніший, дуже важливий. Наступного дня дороговказ вивів їх на центральний шлях (Олесь Гончар, III, 1959, 16); З жахом думає [Раїса], що мусить.. стрітися з дійсністю, в якій центральне місце на цей раз займає така дрібничка, як відносини з попом (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 312); Механізатор — нині центральна фігура на селі (Радянська Україна, 28.VI 1962, 3); Центральним поняттям біологічної кібернетики є інформація, без якої неможливі ніякі процеси керування (Знання та праця, 12, 1968, 4); Туга за рідним краєм, любов до нього — центральна ідея поеми [«Мцирі»] (Максим Рильський, III, 1956, 199).

5. Який приводить у рух, обслуговує всю систему. Центральне опалення — система опалення, при якій тепло йде в різні пункти із загальної котельні. Центральне опалення, газифікація будинків та наявність у селі пекарні, їдальні, пральні тощо зможуть докорінно поліпшити побут хліборобів (Хлібороб України, 4, 1966, 32).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 11, . — Стор. 198.

Коментарі (0)