в означеннях
Тлумачення, значення слова «чортик»:

ЧО́РТИК, а, чол.

1. Зменш. до чорт 1 — 4. Артур втупився поглядом у намальованих чортиків. Один з них, найбільший, сміявся до нього оскалом зубів (Анатолій Хорунжий, Місто.., 1962, 36);  * У порівняннях. Тендітний вогник схитнувсь у темряві і, балансуючи синім чортиком на круглій голівці сірника, поплив перед нашими очима (Петро Колесник, На фронті.., 1959, 116);
//  Дитяча іграшка (свисток) з намальованим чортом. Пискливий чортик у губах дитячих — Набридна [набридла] річ. Тих пищиків чортячих Мій син боїться — то-то мудрий син! (Максим Рильський, II, 1956, 101).
До чортиків утомитися (змерзнути і т. ін.) — надзвичайно, дуже, вкрай утомитися, змерзнути тощо. Віддавши дівчатам свою куртку, він до чортиків змерз, просто б сказати — задубів під отим брезентом (Дмитро Бедзик, Серце.., 1961, 148); До чортиків напиватися (напитися, допиватися, допитися, нализатися і т. ін.) — напиватися горілки, вина і т. ін. до цілковитого сп'яніння. Він таки піде аж до Миколиної квартири, а вже звідти повернеться. Тоді він нап'ється до чортиків (Микола Ю. Тарновський, День.., 1963, 333); Полковник Ліснобродський, стоячи на батареї, непорозуміло протер запухлі після нічної пиятики очі. Чи не до чортиків уже допився? (Олесь Гончар, II, 1959, 82); Чортики в очах [танцюють, танцювали і т. ін.] в кого — те саме, що Бісики (бісик) в очах (в оці) [грають, грає і т. ін.] (див. бісик). Павло кумедно хмурив брови, а в очах танцювали чортики (Юрій Збанацький, Ліс. красуня, 1955, 12).

2. Зменш.-пестл. до чорт 5.

Словник української мови: в 11 томах. — Том 11, . — Стор. 364.

Коментарі (0)