в означеннях
Тлумачення, значення слова «чотири»:

ЧОТИРИ, рьох, числ. кільк.

1. Назва числа 4 та його цифрового позначення. Чотири ділиться на два;
//  кого, чого. Кількість з 4 одиниць. Поруч з Джерихою сиділи чотири молодиці, позав'язувані здоровими хустками на високих очіпках (Нечуй-Левицький, II, 1956, 170); В просторій кімнаті з чотирма вікнами стояв посередині стіл, застелений червоним сукном (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 37); Я виїхав за кордон, де й пробув близько чотирьох з половиною місяців (Олександр Довженко, I, 1958, 24); Коли він, наспівуючи пісеньку, оком художника подивлявся крізь маленьке, в чотири шибки віконце на заросле вишниками та розлогими яблунями кладовище, біля тину промайнула темна ряса, і чорний смуток заповз в його душу (Михайло Стельмах, I, 1962, 249); Я ніби переживаю все. Я можу, заплющивши очі, описувати кожне місце цих чотирьох десятків картин (Юрій Яновський, II, 1958, 15);
//  Без означуваного слова. Кінь схарапуджено впав на всі чотири, рвучись подалі від Сивоока (Павло Загребельний, Диво, 1968, 121); Годинник раптом пробив чотири (Зінаїда Тулуб, В степу.., 1964, 228); На долівці біля кухні сидів Дувид, йому минуло чотири (Степан Тудор, Народження, 1941, 70).
 Грати в чотири руки — грати удвох на одному музичному інструменті (на роялі, піаніно). Вони грали увертюру з «Норми» в чотири руки; грали вправно, старанно, дотримували такту (Леся Українка, III, 1952, 525); В іншій квартирі нас зустріла музика. Павло Бєляєв та його дочка Ірина в чотири руки грали Бетховена (Мистецтво, 3, 1969, 21).
В чотири ока дивитися (стежити і т. ін.) див. око 1; Іди (ідіть) [собі] на чотири вітри див. іти; Кований на всі чотири ноги (копита) див. кований; На [всі] чотири [боки]: а) див. бік; б) навколо, кругом. Уже він начинав боятись, На всі чотири озиравсь; Трусивсь, та нікуди діватись, Далеко тяжко в ліс забравсь (Іван Котляревський, I, 1952, 123); Старий озирнувся на чотири боки: степ лежав німий і принишклий (Григорій Тютюнник, Вир, 1964, 398); У степовому селі був ярмарок, на чотири боки куріло, куріли степові розложисті шляхи тощо, торохкотіли тачанки (Юрій Яновський, II, 1958, 248); На [всі] чотири вітри див. вітер; На всі чотири світи див. світ 2; На всі чотири сторони див. сторона; На чотирьох (чотирма) іти (піти, повзти, поповзти і т. ін.) — іти, повзти рачки. — А от коли ми декого злякаємо — не на коні він поскаче, а на чотирьох своїх поповзе. Ану, повертай оглоблі, коли приїхав людей баламутити, бо ми люди спокійні (Михайло Стельмах, I, 1962, 564); Тоді назад повертався [Остапко] на чотирьох (Федір Бурлака, О. Вересай, 1959, 5); Не будеш тут ходить на парі, А підеш зараз чотирма (Іван Котляревський, I, 1952, 159); Підковувати (підкувати) на всі чотири див. підковувати; Підковуватися (підкуватися) на всі чотири див. підковуватися; Пускати (пустити) під чотири вітри (на всі чотири) див. пускати; Світ на всі чотири вітри див. світ 2; Сидіти в чотирьох стінах див. сидіти; У чотири очі; На чотири ока, діал. — наодинці, без свідків, віч-на-віч. Чую, мої хлопці за дверима шепочуться. Ану, думаю, відсунусь у тінь, цікаво, про віщо брати між: собою на чотири ока говорять? (Ігор Муратов, Буковинська повість, 1959, 100); Як двічі взяти по два; Як двічі два [— чотири] див. двічі; Як двічі по два — чотири — те саме, що Як двічі два [— чотири] (див. двічі). [Савка:] Коли-небудь я доведу тобі, як двічі по два — чотири (Яків Мамонтов, Тв., 1962, 224).

2. Те саме, що четвірка 2.

Словник української мови: в 11 томах. — Том 11, . — Стор. 366.

Коментарі (0)

ЧОТИРИ..., ЧОТИРЬОХ... Перша частина складних слів, що означає: який має чотири однакові одиниці, предмети, ознаки і т. ін., який є мірою в чотири одиниці, напр.: чотириверхий, чотиригодинний, чотирикілометровий, чотиримісячний, чотириступінчастий, чотирихлористий, чотириярусний, чотирьохосновний і т. ін.

Словник української мови: в 11 томах. — Том 11, . — Стор. 367.

Коментарі (0)