в означеннях
Тлумачення, значення слова «цибуля»:

ЦИБУ́ЛЯ, і, жін.

1. Овочева городня рослина з їстівною цибулиною і їстівним трубчастим листям. — Борони боже... Лишимо й панові трохи земельки... на яку грядку, на цибулю, значить, чи що, щоб закришка була... та на крокет... (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 390); — Та чого ти причепилася зі своїм сватанням? Потрібно воно мені, як собаці печена цибуля (Михайло Стельмах, I, 1962, 535); Галина поставила на стіл велику миску смачної юшки, заправленої.. цибулею (Анатолій Шиян, Партиз. край, 1946, 115); Бачу, як мати шарує, ..як прополює, прочищає цибулю-сіянку, і весь час зігнута, зігнута, ніби кланяється землі (Євген Гуцало, З горіха.., 1967, 144); Цибуля належить до тих рослин, які з давніх часів відомі своїми цінними поживними і смаковими якостями, а також використовуються в народній медицині з лікувальною метою (Український біохімічний журнал, XXVIII, 1, 1956, 11);
//  рідко. Головка цієї рослини; цибулина. Свікліцька повернулась з огорода [городу] й принесла тарілку перемитої місячної редьки та кілька цибуль з зеленим бадиллям (Нечуй-Левицький, VII, 1966, 275);  * У порівняннях. [Гострохвостий:] З цією не варт би й знакомитись [знайомитись], як я придивився при світлі: ніс як цибуля, а очі як у сови (Нечуй-Левицький, II, 1956, 485).
Любити, як собака цибулю див. собака; [Хоч] по три (по сім) за цибулю [продавати] — дуже дешево, майже даром. — Наб'є тебе пан як слід на дорогу та й викине на шлях, мов те паршиве цуценя. Таких, як ти, скільки завгодно: по три за цибулю! (Агатангел Кримський, Вибр., 1965, 415); — Та мене ж, мамо, хвалити бога, ніхто не об'їхав білим конем, — сказала дочка, — але, мамо, сказать по щирій правді, моїх женихів хоч по сім за цибулю продавай на богуславському ярмарку, та й то ніхто не купить... (Нечуй-Левицький, III, 1956, 13).

2. Входить у складені назви багаторічних трав'янистих цибулинних рослин родини лілійних. Білокорі берези оступили лісове болото із яскраво-зеленою жаб'ячою цибулею (Юрій Яновський, Мир, 1956, 144); Морська цибуля є найсильнішою отрутою для щурів, у той же час вона відносно безпечна для людей і сільськогосподарських тварин (Профілактика захворювань.., 1955, 128).

3. розм. Те саме, що цибулина 3. Шахтар.. вслухається, як цокає велика «цибуля» перед Деригузом на столі (Петро Панч, I, 1956, 434); За величезний розмір і округлу хвостату форму ці годинники прозивали в народі «цибулями» (Юрій Смолич, V, 1959, 88).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 11, . — Стор. 206.

Коментарі (0)