в означеннях
Тлумачення, значення слова «дорога»:

ДОРОГА, и, жін.

1. Смуга землі, по якій їздять і ходять. А дівчина При самій дорозі Недалеко коло мене Плоскінь вибирала (Тарас Шевченко, II, 1953, 21); Іван стояв на дорозі, дивився їй услід (Анатолій Шиян, Переможці, 1950, 38);
//  Штучно створений засіб для пересування, сполучення і т. ін. За сахарнею здоровий двір був закиданий сажнями дров: звідтіль тяглась залізна дорога до заводів (Нечуй-Левицький, II, 1956, 207); Якось його.. лиха година занесла на ожеред соломи, звідки солому подавали підвісною дорогою до корівника (Остап Вишня, II, 1956, 89);
//  Смуга, що лишається як слід після руху кого-, чого-небудь. Корабель наш розрізує воду — І дорога блакитно перлиста Зостається широка за нами (Леся Українка, I, 1951, 17);  * Образно. Став перед нами острів із моря.. А місяць вимостив золотом дорогу до нього (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 302).
Бути на божій (останній) дорозі — бути при смерті. Позвав [Наум] панотця, той аж здивувавсь, що така здорова дівка у три дні, як занедужала, а вже й на божій дорозі (Квітка-Основ'яненко, II, 1956, 84); Бувши на останній дорозі і не маючи жодного.. приятеля, котрому довіряв би більше, ніж Джакомінові, приручив йому дівчинку свою, ..років десяти (Боккаччо, Декамероп, перекл. Лукаша, 1964, 326); Вибиватися (вибитися) на [широку] дорогу — після довгих шукань, невдач забезпечувати собі помітне місце в суспільстві. Тюрма лишилася десь позаду, як брудна помийна яма, яку довелося мені перейти вбрід, щоб вибитися на широку дорогу (Петро Колесник, На фронті.., 1959, 132); Забувати (забути) дорогу див. забувати; Зав'язати дорогу див. зав'язати; Зійти з рівної дороги — почати вести ненормальне життя; збочити. Він уболівав тепер за своїх, ковалівських, щоб не дати їм знову зійти з рівної дороги (Василь Кучер, Трудна любов, 1960, 266); Обминати (обходити) десятою дорогою — не заходити куди-небудь, не зустрічатися з кимось. З того часу ресторани обминав [Боровий] десятою дорогою (Ярослав Гримайло, Незакінчений роман, 1962, 151); Її й діти боялись, як вогню, сусіди вже і ті обходять десятою дорогою (Юрій Збанацький, Єдина, 1959, 142); Перейти дорогу — захопити, зробити те, на що розраховував інший. — Нашому малому хтось дорогу перейшов!.. (Юрій Яновський, II, 1958, 417); Проводжати (провести) в останню (далеку) дорогу кого — ховати кого-небудь. Коли найближчих, найдорожчих ми В останню проводжаємо дорогу, — Над нами має скорбними крильми Шопенів марш (Максим Рильський, Дал. небосхили, 1959, 63); Скатертю дорога — уживається при потребі показати, висловити тому, хто йде, їде і т. ін., що за ним не дуже жалкують і без нього обійдуться. — Петруся нашого спитати, — хитнув [Артем] головою на перегородку, — і той знає, що до чого. А він... — Скатертю дорога! — каже. Ви бачили! (Андрій Головко, II, 1957, 447); Стояти (стати) на дорозі; Поперек дороги стояти (стати) — бути перешкодою комусь у досягненні чого-небудь. [Батура:] Я випадково став їм на дорозі... Треба зійти... (Олександр Корнійчук, II, 1955, 250); — То, може, ти хочеш задля своєї шкури їм [страйкарям] поперек дороги стати? (Ігор Муратов, Буковинська повість, 1959, 23).

2. Місце для проходу, проїзду. Сплетені вусиками лози запиняють йому дорогу (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 206); Всі з острахом одхилялись од нього й давали дорогу (Андрій Головко, II, 1957, 133);
//  перен. Доступ куди-небудь, можливість потрапити куди-небудь. Куди його послати, то найде дорогу (Марко Вовчок, I, 1955, 346); Місто взято, цар в полоні. Що за славна перемога! От тепер уже одкрита Всім у рідний край дорога (Леся Українка, I, 1951, 377); Мені хочеться так підібрати акторів, дати їм такі ролі, щоб їм найменше довелося пробивати дорогу до вашого серця (Олександр Довженко, III, 1960, 221).
Заказати дорогу — закрити доступ кому-небудь кудись. Макуха запевняв, що боятись нема чого, що це свої місця, куди німчура й ноги не суне. Одного разу наскочили, так їм до третіх віників заказали сюди дорогу (Юрій Бедзик, Полки.., 1959, 119); Заступати (заступити) дорогу [у життя] кому, перед ким — ставати перешкодою на життєвому шляху кому-небудь. Ніхто зараз не може перед нею заступити дорогу у життя (Василь Козаченко, Сальвія, 1959, 192); Пробивати (пробити) собі дорогу — добиватися успіхів у бажаній справі.

3. Перебування в русі (йдучи або їдучи куди-небудь). Остап і Соломія були стомлені дорогою (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 353); Вона заходилась збирати чоловіка в дорогу (Юрій Збанацький, Переджнив'я, 1960, 276).

4. у знач. присл. дорогою. Під час руху, подорожування куди-небудь. Довідавшись дорогою від хлопчика.., що Шакули померли, він, зітхнувши, промовив: — Прости їм, господи (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 449).

5. Правильний напрямок для руху кого-небудь. Шлях у місто мені вже знайомий був, — кілька раз з дядьком та з дядиною їздили у ярмарок: нічого було питати дороги (Панас Мирний, I, 1954, 73);
//  перен. Напрямок діяльності, шлях розвитку. — Ти знайшов собі дорогу, Ти знайшов собі мету, Але нам ніщо вважати Ту дорогу за святу (Іван Франко, XIII, 1954, 360); Леся Українка була геніальною поетесою, вона йшла своєю власною дорогою, але Шевченко завжди для неї залишався високим зразком самовідданого служіння народові (Життя і творчість Т. Г. Шевченка, 1959, 635); Спільна дорога у всіх [дівчат], та окремий у кожної шлях (Максим Рильський, Орл. сім'я, 1955, 5).
Виходити (вийти) на вірну дорогу — ставати на правильний шлях у своїй діяльності. Ледве вийшовши з тупика на вірну дорогу, я знов пішов назад (Станіславський, Моє життя в мистецтві, 1955, 56); По дорозі: а) в одному напрямку з ким-небудь. — Сідай, дівчино, на мій віз, я підвезу тебе до Ланів, мені по дорозі! (Марко Вовчок, I, 1955, 351); б) попутно, мимохідь. Гостювала [дочка знайомих] в Журбівці в тьоті, що за лікарем.. Та оце по дорозі й до нас заїхали [з братом] (Андрій Головко, II, 1957, 248); в) разом ідучи, їдучи. Дядько Гордій про лист згадав, що казав ото Давид по дорозі, але Зінька цього вже не чула (Андрій Головко, II, 1957, 173); Показувати (показати) дорогу [далі] — не погоджуватися з чим-небудь, не задовольняти прохання кого-небудь. На що вже Нестір був майстер проситися, але і йому раз у раз показували дорогу далі (Олесь Гончар, Таврія.., 1957, 17); Туди й дорога кому — хто-небудь того й заслуговує, не вартий співчуття. Вона сиділа, сиділа, та як крикне на мене: — Вішайся, дурна бабо! Туди тобі й дорога! І пальцем не поворухну! (Юрій Яновський, I, 1954, 59).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 2, . — Стор. 378.

Коментарі (0)