в означеннях
Тлумачення, значення слова «дурень»:

ДУ́РЕНЬ, рня, чол.

1. розм. Розумово обмежена, тупа людина. Хто дурнем уродився, тому дурнем і вмерти (Українські народні прислів'я та приказки, 1955, 248); Осел прислів'я нагадав, А я до байки приладнав: Нехай не забувають люди, Що дурень всюди дурнем буде (Леонід Глібов, Вибр., 1957, 186); Все йде, все минає — і краю немає. Куди ж воно ділось? відкіля взялось? І дурень, і мудрий нічого не знає (Тарас Шевченко, I, 1951, 75);  * У порівняннях. Безпальчиха аж розсердилась: носиться [Наталя] з своїм отцем Симопом, як дурень із ступою (Андрій Головко, II, 1957, 45);
//  лайл. Уживається з метою образити кого-небудь, засудити чиюсь поведінку. Василь трохи не скрикнув товаришеві у вічі: дурень! (Панас Мирний, IV, 1955, 135); Ні пощади, ні поваги, тільки лайки і зневаги: капрал Мирка дурнем звав! (Осип Маковей, Вибр., 1954, 419); Якось молода цариця Почала з царем свариться: — Дурню, — каже, — ти старий, Печериця і тюхтій! (Леонід Первомайський, Райдуга.., 1960, 86).
Дурня валяти (клеїти, строїти і т. ін.): а) прикидаючись, що не розумієш чого-небудь, робити безглузді вчинки, дурниці. — Тільки от що, Маріє, — затримав її Давид, — хай Тихін дурня не строїть, нехай лікується (Андрій Головко, II, 1957, 41); б) нічого не робити. — Іди до печей [на завод]. Там дурня не будеш клеїти... (Микола Рудь, Гомін.., 1959, 74); Дурня гнути (робити, корчити і т. ін.) з себе — прикидатися таким, що нічого не розуміє, не знає. — Не робіть із себе дурня, Йойно! Адже при вас учора Нута возив кип'ячку — свою, не вашу (Іван Франко, IV, 1950, 21); Завдавати (завдати) дурня кому, заст. — виставляти, робити кого-небудь дурним. — Оникій тобі заробити дає, а цей [Вустимко].. йому дурня завдає. У власній хаті хазяїна ображають (Іван Багмут, Опов., 1959, 13); Знайшли (знайшов і т. ін.) дурня — уживається для вираження відмови або незгоди робити щось. — Ти думаєш, я стану тягтись та скаредничати так, як другі там скаредничають? Як же? Знайшли дурня (Панас Мирний, III, 1954, 277); Набитий (безнадійний, заплішений) дурень — про дуже дурну людину. Конторщика нема, а той, що сидить у конторі — дурень набитий (Михайло Коцюбинський, III, 1956, 161); Найбільший сором — стояти за грубою. Туди ставлять тільки безнадійних дурнів (Іван Микитенко, Кадильниця, 1959, 14); Після кількох зустрічей із лікарем Бруно переконався, що його новий знайомець — заплішений дурень, і почав собі з нього кепкувати (Боккаччо, Декамерон, перекл. Лукаша. 1964, 503); Нема дурнів — хто-небудь не такий наївний, некмітливий, непередбачливий, як про нього думають. Макар Іванович осміхнувся. Нема дурнів! На сей гачок його не зловиш! (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 164); Пошити у дурні — хитрістю, обманом поставити кого-небудь у незручне, смішне становище. Став [писар] її пильно прохати, щоб як би того пана. Микиту зовсім у дурні пошити (Квітка-Основ'яненко, II, 1956, 188); Улан засміявся. Не щастить сердешному Збишеку сьогодні. В дурні пошили (Дмитро Бедзик, Студені Води, 1959, 50); Пошитися (убратися, записатися і т. ін.) у дурні — поставити себе в незручне, смішне становище. Ісправник Трохи не сказився! Що нічого, бачиш, взяти, А він же трудився! І день і ніч побивався Та в дурні й убрався (Тарас Шевченко, I, 1951, 307); Єгор.. хотів був замовкнути, щоб не пошитись у дурні й не стати посміховищем (Олександр Довженко, I, 1958, 460).

2. Назва гри в карти. Грати в підкидного дурня;
//  Той, кого обіграли в цій грі. Сидять паничі молоденькі круг стола, люльки смокчуть і в карти грають, по-панськи, бач. Хто дурень, той грошики й платить (Квітка-Основ'яненко, II, 1956, 276).
Залишити (зоставити) в дурнях (дурнем) — одурити кого-небудь, поставити в ненормальне, смішне становище. Парубки ззаду реготали. — Молодець Тимошко! отак зостав панів у дурнях! (Панас Мирний, IV, 1955, 143); У дурнях побувати; Дурнем (у дурнях) залишитися (зостатися) — бути одуреним, опинитися в ненормальному, смішному становищі. А забандюрилось старому Самому в дурнях побувать (Тарас Шевченко, II, 1953, 165).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 2, . — Стор. 437.

Коментарі (0)