в означеннях
Тлумачення, значення слова «екран»:

ЕКРА́Н, а, чол.

1. Пересувний щит, який захищає від гарячого повітря, світла і т. ін. Праворуч, в глибині, камін, заслонений мальованим екраном; на каміні оригінальні кухлі і чималий старосвітський дзиґар (Леся Українка, II, 1951, 6).

2. Поверхня з білої тканини, натягнутої на раму, на якій показуються фільми, зображення з діапозитивів. Привезли кіномеханіки апарати, стали екран лаштувати у клубі (Петро Козланюк, Весн. шум, 1952, 88); На екрані проходять образи героїв промисловості, колгоспних ланів, наших славних учених (Літературна газета, 7.IX 1950, 2);  * Образно. Екран віків записує всякчас Народу рідні й дорогі імення (Терень Масенко, Поезії, 1950, 22);  * У порівняннях. Купа паперів перевтілюється в очах Катерини в реальні сцени її майбутнього життя, що з'являються і зникають, як на екрані (Ірина Вільде, Сестри.., 1958, 103).
 Виходити (вийти) на екран (на екрани); З'являтися (з'явитися) на екрані (на екранах) — починати демонструватися. Найближчим часом вийде на екрани друга серія «Киянки» (Мистецтво, 6, 1958, 4); На кінець 1945 р., коли «Нескорені» з'явились на екрані, радянська література і драматургія мали значну кількість творів, у яких повноцінно виражалась основна проблематика нашого кіномистецтва (Українське радянське кіномистецтво, III, 1959, 46); Випускати (випустити) на екран (на екрани) — підготовляти для масового перегляду. На кінець семирічки щороку кіностудії України випускатимуть на екрани коло 45 фільмів (Радянська Україна, 27.VIII 1959, 3); Голубий екран — екран телевізора. Нові цікаві програми з'явилися на голубих екранах (Радянська Україна, 6.V 1967, 3); Телеглядач ..ніби сам на сам розмовляє з персонажами [телефільму] на голубому екрані (Мистецтво, 4, 1968, 36).

3. тільки одн., перен. Мистецтво відтворення кінематографом зображень, що створюють враження живої дійсності; кіномистецтво. У Парижі виступає нова зоря [зірка] екрана Марина Владі... (Вадим Собко, Срібний корабель, 1961, 6).

4. спец. Пристрій з поверхнею, що відбиває, вбирає або перетворює випромінювання різних видів енергії з метою захисту чи використання. Запобігти магнітному зв'язку між двома низькочастотними трансформаторами можна, вмістивши один з них в екран з грубого заліза. Такий екран захищатиме трансформатор від сторонніх магнітних полів (Основи радіотехніки, 1957, 73);
//  Водонепроникне покриття, яке роблять з боку укосу греблі. Щоб через тіло греблі не просочувалася вода, влаштовують екран з ущільнених глинистих ґрунтів (Довідник сільського будівельника, 1956, 40);
//  Поверхня для відтворення світлових зображень, сигналів і т. ін.

Словник української мови: в 11 томах. — Том 2, . — Стор. 459.

Коментарі (0)