в означеннях
Тлумачення, значення слова «фаза»:

ФА́ЗА, и, жін.

1. Період, стадія в розвиткові якого-небудь явища, процесу тощо. Я змінив свою «манеру» і се дивувало моїх знайомих та критиків, що шукали усяких «громадських» причин до моєї «нової фази творчості» (Леся Українка, III, 1952, 690); Ми — могутні! Бо в нашій країні під проводом Комуністичної партії вже побудовано соціалізм, першу фазу комуністичного суспільства (Павло Тичина, III, 1957, 306); Виробництво і споживання, як відомо, — різні фази суспільного відтворення (Комуніст України, 9, 1967, 55);
//  біол. Певний етап в індивідуальному розвиткові якогось організму. У процесі поділу клітини та ядра умовно намічають чотири фази (Практикум з анатомії рослин, 1955, 50); Розпізнати рослини вики в посівах сочевиці можна в будь-яку фазу її розвитку, а особливо під час цвітіння (Зернові бобові культури, 1956, 68); На силос ми збираємо кукурудзу тільки у фазі молочно-воскової стиглості (Хлібороб України, 10, 1963, 9); Фаза гусениці; Фаза статевої зрілості.

2. спец. Положення, певний момент у зміні форми або стану чогось. Зміна його [Місяця] фаз відбувається від того, що Місяць займає різні положення відносно Землі і Сонця, яке його освітлює (Воронцов-Вельямінов, Астрономія, 1956, 70); Виливання базальтової лави на Місяці відбувається у вакуумі. Тому й звільнення її від газової фази, пари води відбувалося трохи інакше, ніж на Землі (Вечірній Київ, 11.II 1966, 1);
//  Величина, що характеризує стан коливального процесу в даний момент. Фаза коливання маятника.
 Фази Місяця див. місяць.

3. хім. Однорідна частина якої-небудь неоднорідної фізико-хімічної системи. Окремі однорідні частини гетерогенної системи називаються фазами (Загальна хімія, 1955, 173); Фаза сплаву; Рідка (тверда) фаза.

4. геол. Найменший період, якому відповідає певний характер порід. !і 5. ел. Одна з обмоток генератора багатофазного струму, а також один із проводів, по якому йде такий струм. Статор генератора трифазного струму має три обмотки (які називаються фазами генератора), зміщені на 120° своїми початками (або кінцями) одна відносно одної (Курс фізики, III, 1956, 199); Чимало клопоту на сільських лініях завдає заземлення однієї фази. Зірвало вітром один провід, а струм продовжує йти, і про пошкодження відразу не дізнаєшся. А це може призвести до нещасного випадку (Вечірній Київ, 1.IV 1961, 1).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 10, . — Стор. 550.

Коментарі (0)