в означеннях
Тлумачення, значення слова «філігранний»:

ФІЛІГРА́ННИЙ, а, е.

1. Стос. до філіграні; виконаний філігранню, у вигляді філіграні. Філігранна робота пов'язана з технікою витягування срібного дроту, для чого використовувався спеціальний верстат, який мав вигляд стола (Українське золотарство XVI-XVIII ст., 1970, 40); Брошка була справді гарна, то була філігранна срібна галузка, немов лавровий вінок, над нею рубінова зоря з золотим променем (Леся Українка, III, 1952, 485); В XVI ст. львівські ювеліри виготовляли золоті філігранні намиста, золоті ланцюжки з емаллю, різні персні (Нариси з історії українського.. мистецтва, 1969, 40).
 Філігранний посуд — посуд, оздоблений скляними кольоровими нитками, що містяться всередині скляної маси.

2. перен. Продуманий або опрацьований до найменших деталей, дрібниць; старанно, тонко оброблений; майстерно виконуваний (виконаний). Командир діяв бездоганно. Філігранна техніка пілотування, точний розрахунок, блискавична реакція стали в пригоді й на цей раз (Комуніст України, 2, 1968, 28); Ніна наполегливо працювала над усією програмою, добиваючись філігранної чіткості у виконанні елементів (В ім'я Вітчизни, 1954, 26); Саме поєднання філігранної різьби з різнобарвною гамою інкрустацій є подальшим розвитком і удосконаленням гуцульської школи різьби на дереві (Вітчизна, 6, 1963, 220); Ніжка келишка така філігранна, що ледве містяться на ній згрубілі.. пальці (Ірина Вільде, Троянди.., 1961, 316);
//  Який потребує особливої майстерності, уваги. — Токар і той не відразу стає токарем, а в поезії.. це справа, я сказав би, філігранна (Іван Цюпа, Вічний вогонь, 1960, 156); У такій філігранній роботі, як переклад художнього твору, треба шліфувати кожну фразу, дбати про її милозвучність (Вітчизна, 12, 1963, 195).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 10, . — Стор. 591.

Коментарі (0)