в означеннях
Тлумачення, значення слова «фон»:

ФОН 1, у, чол.

1. Основний колір, тон, на якому зроблено малюнок, візерунок, умовний знак і т. ін.; поле. З будинків найбільше подобались мені університет і академія, в класичному стилі, з надвірними фресками на золотому фоні (Михайло Коцюбинський, III, 1956, 351); Блищали на червонім фоні чіткі, упевнені і стислі, енергії і сили повні добових зведень горді числа (Микола Рудь, Дон. зорі, 1958, 61); Плаваючий лід зображається на блакитному фоні морів білими вугластими знаками (Фізична географія, 5, 1956, 119).

2. Другий план картини, малюнка, рельєфу, орнаменту, музичного твору і т. ін. як частина задуму для певного підкреслення або для виразнішого виділення основного. В сю хвилину він сидить надворі і малює Аню Немирову на фоні плахти (Леся Українка, V, 1956, 245); М. Лисенко написав «Запорозький марш» для фортепіано, який послужив колоритним фоном (супроводом) до створеного ним хору «Гей, за наш рідний край» (Мистецтво, 6, 1955, 13); Природа для поета — щось незмірно більше, ніж простий фон подій, які він змальовує, ніж звичайний пейзаж: до неї, наче б до близького друга, він йде з своїми радощами і сумом (Поезія і революція, 1956, 24); У фільмі [«Земля»] немає байдужих або нейтральних фонів. Відтворення природи підпорядковано розкриттю почуттів героїв (Українське радянське кіномистецтво, 1959, 27);
//  Задній план чогось, те, на чому виділяється хто-, що-небудь; тло. Проти сонця білі скелі надзвичайно ясно виступають на фоні чорно-сизого ялинового та смерекового густого лісу (Нечуй-Левицький, II, 1956, 396); На фоні рожевого неба знову з'явилася зграя чорних птахів (Анатолій Шиян, Вибр., 1947, 37); Даленіє місто на осіннім фоні, і спадає листя з золотих дерев (Володимир Сосюра, I, 1957, 132).

3. перен. Загальні умови, середовище, оточення, в яких відбувається що-небудь, загальна основа, де хтось, щось виділяється і т. ін. Андрій, що мав за свій обов'язок закохуватись мало не в усіх учениць, скоро на фоні шкільного життя з'явилася значна постать Галі, зразу залишив своїх перших коханок і став моститися до неї (Степан Васильченко, Вибр., 1950, 140); Розглядаючи байки Г. Сковороди на фоні тогочасної літературної традиції, ми повинні визнати, що письменник у принципі не відходить від байкарів-попередників, з яких найбільший вплив на нього справив А. Радивиловський (Радянське літературознавство, 8, 1965, 30); Всередині кабіни [космонавта] цілком можливо створити певний фізіологічний фон зовнішніх подразників, які активізують коркову діяльність людини (Фізіологічний журнал, VII, 1, 1961, 9).

4. с. г. Якийсь основний спосіб діяння на ґрунт при його обробітку. Озима пшениця, вирощувана на мінеральному фоні, перезимувала найкраще (Хлібороб України, 6, 1969, 4).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 10, . — Стор. 613.

Коментарі (0)

ФОН 2, чол., спец.

1. род. в. у. Звукові перешкоди, шум, тріск в телефоні, гучномовці, апараті звукового кіно і т. ін.

2. род. в. а. Одиниця рівня гучності звуку.

3. род. в. у. Природний рівень радіації. Мутаційні зміни можуть мати стійкий характер і передаватися з покоління в покоління. Слід, проте, сказати, що небезпека від іонізуючих випромінювань для спадковості людини може бути лише тоді, коли дози випромінювання перевищують так званий фон — природний рівень радіації (Наука і життя, 3, 1961, 31); Головними джерелами природного фону радіації є радіоактивні елементи — уран, торій, калій (ізотоп з атомною вагою 40) — мінерали, що залягають у верхніх шарах нашої планети (Наука і життя, 11, 1967, 38).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 10, . — Стор. 614.

Коментарі (0)

ФОН 3. Частка перед німецьким прізвищем, що вказує на дворянське походження.

Словник української мови: в 11 томах. — Том 10, . — Стор. 614.

Коментарі (0)

...ФОН. Друга частина складних слів, що вказує на зв'язок із словом звук, напр.: грамофон, магнітофон, мегафон, телефон.

Словник української мови: в 11 томах. — Том 10, . — Стор. 614.

Коментарі (0)