в означеннях
Тлумачення, значення слова «формація»:

ФОРМА́ЦІЯ, ї, жін.

1. Тип, структура чого-небудь, що відповідають певному рівню, певній стадії розвитку. Вона [дума] без сумніву пізньої формації і зливає в собі найбільшу часть давніших дум того циклу (Іван Франко, XVI, 1955, 17); Зерно набуло якихось нових, дуже тонкої формації якостей (Іван І. Волошин, Сади.., 1950, 9);
//  Взагалі комплекс однорідних або близьких одне до одного явищ, предметів, поєднаних спільними умовами і характером утворення й розвитку.

2. Суспільство на певному ступені історичного розвитку з властивими йому способом виробництва, системою виробничих відносин і рівнем розвитку продуктивних сил. Становлення рабовласницької формації супроводилось гострою політичною боротьбою, рішучим викорчовуванням старих родоплемінних порядків і відносин (Нариси стародавньої історії УРСР, 1957, 244); Історичний досвід вчить, що в умовах несоціалістичних, класових формацій завжди точилася і точиться непримиренна боротьба між експлуататорами і експлуатованими (Наука і життя, 8, 1959, 2).
 Суспільно-економічна формація — те саме, що формація 2. Кожна нова суспільно-економічна формація створює свою матеріально-технічну базу на тій виробничій основі, яку вона дістає в спадщину від своєї попередниці (Комуніст України, 7, 1960, 50).

3. геол. Сукупність геологічних відкладень, гірських порід одного часу й однакового способу утворення. Крейдяна формація.

4. спец. Рослинне угруповання, що характеризується одним або кількома спільними провідними видами. На основі досліджень над плодоношенням підбілика альпійського в Карпатах можна передбачити, що в міру заміни первинної рослинності щільно дернистими формаціями умови для відновлення підбілика альпійського ставатимуть більш несприятливими (Український ботанічний журнал, XVIII, 1, 1961, 56); Рослинність Південного берега Криму істотно різниться від рослинності Яйли. Вона має субтропічний характер і належить до формації середземноморського типу (Геологія України, 1959, 583).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 10, . — Стор. 622.

Коментарі (0)