в означеннях
Тлумачення, значення слова «фронт»:

ФРОНТ, у, чол.

1. У шикуванні військ — лицева сторона. Капітан Косарєв звільна пройшовся вздовж по фронту роти, пильно перевіряючи бадьорий вигляд солдатських облич (Яків Качура, Вибр., 1953, 459); — А виправка у вас поганенька, — зауважив штабс-капітан, обійшовши фронт (Спиридон Добровольський, Олов'яні солдатики, 1961, 44);
//  Військовий стрій шеренгами. Повільно посувався кіш, тримаючись яруг і балок. Ішов фронтом на сто вершників, спиняючись на найкоротший час і не запалюючи вогнищ (Зінаїда Тулуб, Людолови, I, 1957, 136);
//  перен. Лінія протяжності чого-небудь. Вони [зелені насадження].. створюють кращі гігієнічні умови в будівлях по фронту вулиці, захищаючи їх від куряви, вуличного шуму тощо (Озеленення колгоспного села, 1955, 10); Байські вогні в горах то пригасали, то розгоралися. Фронт вогнів переривався в деяких місцях (Леонід Первомайський, Невигадане життя, 1958, 71); В приміщеннях для поросят віком 2—4 місяці автонапувалки також можна обладнати по фронту розміщення годівниць (Хлібороб України, 12, 1964, 30).
На два фронти — у двох напрямках. А юний шофер? Цей хай собі запам'ятає: коли гадає вітрогонити на два фронти, то тут йому і кучерявий чуб нічогісінько не допоможе (Ярослав Гримайло, Незакінчений роман, 1962, 47); Ставати у фронт — ставати виструнчившись, навитяжку.  * Образно. Міста, мов зранені, але нескорені воїни, ставали у фронт, і в честь їхнього визволення салютувала Москва (Іван Цюпа, Назустріч.., 1958, 252).

2. У бойовому порядку — сторона військової частини, підрозділу, обернена до ворога, а також територія, зайнята такою частиною, підрозділом. Чубенко стояв із сотнею, розставивши бійців фронтом до села (Юрій Яновський, II, 1958, 219); Розгорявся дев'ятий сталінградський удар. Всю ніч з 28 на 29 грудня і ранком 29 грудня армійські потужні радіомовні станції з передової лінії фронту безперервно передавали оточеним повідомлення радянського командування (Олесь Гончар, III, 1959, 235); — Он я чув у лісі радіо, так то брехня, що Красна [Червона] Армія розбита. Чув я голос із Москви: б'ються наші і фронт держать (Григорій Тютюнник, Вир, 1964, 443).

3. Місце, район, де відбуваються воєнні дії і розташовані діючі війська під час війни; протилежне тил. Все ближче спалахи червоні, і небо — як кривавий зонт... Іржуть осідланії коні, ми виступаємо на фронт (Володимир Сосюра, II, 1958, 407); За санітарною станцією відчувається страшне дихання фронту (Петро Колесник, На фронті.., 1959, 5); — Пам'ятайте, хлопці, фронт великий, і щодня несподіванки. Кожне містечко, яке ми будемо брати, готове перетворитися на оточену фортецю, кожна хата в — засідку, кожне горище — в кулеметне гніздо. Це і є обличчя громадянської війни (Олександр Довженко, I, 1958, 157); Листи від Гриця приходили тепер із фронту і були повні турботи про матір (Петро Панч, В дорозі, 1959, 103);
//  Одна з ділянок такого району. Він розповів, як прощався з батьком на призовному пункті, як пішли вони на різні фронти (Василь Кучер, Золоті руки, 1948, 41); Дивізія була відкликана з резерву і направлена на Північно-Західний фронт (Григорій Тютюнник, Вир, 1964, 485); Коли навали орд — нових часів батиї Гасали у степах Донбаських, на Дніпрі, — Я на Калінінському фронті, у Росії, Грудьми стояв за світло нашої зорі (Іван Нехода, Чудесний сад, 1962, 59);
//  Воєнні дії в такому районі. З ланів, де даль гула фронтами, я повернувся до життя (Володимир Сосюра, II, 1958, 427); Фронт принишкнув, як перед бурею, лише зрідка де-не-де ліниво гухкали гармати (Олесь Гончар, III, 1959, 391);
//  Лінія розгортання військ, які діють проти ворога. [Нагар:] Спокійно, товариші... Фронт прорвано, а далі що?.. Відступати пізно і нікуди йти (Олександр Корнійчук, I, 1955, 26); Було їх [партизанів] у лісі сотні три, а до червоних як через фронт пробилися, шістдесят три чоловіки прибуло (Андрій Головко, II, 1957, 19); Десь недалеко, може, за отими горбами, а може, ще ближче проліг фронт (Юрій Бедзик, Полки.., 1959, 52); За мить по всьому фронту грізно і розкато «ура» могутнє буряно гримить (Іван Гончаренко, Вибр., 1959, 371).

4. Найбільше військове з'єднання, що діє під час війни під командуванням одного воєначальника. Перший етап ліквідації Врангеля закінчено. Комбінованими діями всіх армій фронту завдання оточити й знищити головні сили ворога на північ і на північний схід від кримських горловин виконано блискуче… (Юрій Яновський, II, 1958, 235); Не чекаючи на повний склад підкріплення, командування фронту звеліло солдатам і офіцерам армії Главу нова перейти Дніпро (Олександр Довженко, I, 1958, 316); В машині їхав офіцер-парламентер з текстом ультиматуму, підписаного командувачами обох Українських фронтів. Скрізь понад шосе, де проїздила машина парламентера, наставала тиша: наші бійці ще заздалегідь дістали наказ припинити вогонь у цьому районі (Олесь Гончар, III, 1959, 236).

5. який або чого, перен. Місце, на якому одночасно виконується кілька процесів, робіт; ділянка, галузь діяльності, що охоплює одночасно різні об'єкти. Література наша переслідує міщанство на широкому фронті, — в ставленні до праці, в ставленні до власності і в розумінні краси і затишку (Шамота, Талант і народ, 1958, 219); По під'їзних дорогах ешелони Везли бетон, залізо і граніт. Вночі прожектори і лампіони Освітлювали довгий фронт робіт (Леонід Первомайський, II, 1958, 63); Фронт поливки простягся саме туди, десь на пагорби, куди дув і вітер з села (Іван Ле, В снопі.., 1960, 69); Партія, здійснюючи ленінську генеральну лінію, мобілізувала всіх трудящих на виконання завдань комуністичного будівництва по всьому широкому фронту великих робіт (Резолюція XXII з'їзду КПРС.., 1961, 3); Не марно газети друкують для всіх суворі і вперті обличчя. Хай знає країна героїв своїх, бійців на фронтах п'ятирічки (Володимир Сосюра, I, 1957, 457);
//  Галузь будь-якої державної, громадської, культурної і т. ін. діяльності, Він на фронті трудовому Обганяєплан і час (Григорій Бойко, Ростіть.., 1959, 54); Конференція вважає, що ідейний фронт буде для партії ще на довгий період найважливішою командною висотою (КПУ в резолюціях і рішеннях.., 1958, 192); У свідомій і наполегливій праці робітників, селян, інтелігенції, наших партійних, радянських, профспілкових, господарських кадрів — запорука нових перемог на фронті комуністичного будівництва (Матеріали XXIV з'їзду КПРС, 1971, 81); Під впливом творчості Шевченка активізувався фронт української літератури, розширювалась її географія (Вітчизна, 3, 1963, 152); Майстрів українського радянського образотворчого мистецтва слід показати як один з передових загонів радянського мистецького фронту (Народна творчість та етнографія, 4, 1966, 14).
 Широким (розгорнутим) фронтом — повсюди, у значних масштабах. Праця йде на селі «розгорнутим», як-то кажуть, «фронтом». Між іншим, весняна сівба, це — не танці (Остап Вишня, I, 1956, 344); Університет [Київський] широким фронтом готує наукові кадри, допомагає колективам інших вузів країни підвищувати їх кваліфікацію (Наука і життя, 8, 1959, 42); Широким фронтом ведуться меліоративні роботи на Україні (Комуніст України, 12, 1968, 6).

6. Найширше об'єднання яких-небудь громадських сил (політичних партій, профспілок та інших організацій) у боротьбі за спільні цілі. Єдиний фронт соціалізму міцніє з кожним роком (Комуніст України, 1, 1959, 35); — Пан бізнес молодець проти овець... А проти дружного фронту народів він нічого не вдіє... (Олесь Гончар, III, 1959, 429).
 Народний фронт — об'єднання широких народних мас країни для спільної боротьби проти фашизму й війни, за мир, демократію, соціальний прогрес, національну незалежність і задоволення життєвих вимог народу.
Єдиним фронтом — дружно, разом, згуртовано. Казав він [солдат]: крізь кров і муки, Через дріт, гармати, штики Подають один одному руки Селяни й робітники, Щоб разом — єдиним фронтом — Розбити гнобителів фронт І піднести прапор червоний На висотах і між болот (Максим Рильський, II, 1960, 59).

7. метеор. Перехідна зона між двома різними за властивостями масами в атмосфері. Різкі зміни погоди — посилення вітру, поява хмар, опадів, похолодання чи потепління — звичайно пов'язані з проходженням циклонів та атмосферних фронтів (Комуніст України, 8, 1956, 41); З допомогою системи супутників можна безперервно спостерігати рух фронтів холодного і теплого повітря вздовж усієї поверхні нашої планети (Радянська Україна, 22.V 1962, 3).

8. спец. Передня, лицева частина чого-небудь. Фронт деталі; Фронт котла.

9. діал. Фасад. Камениця була з двома фронтами: один, одноповерховий, виходив на ринок, а другий, ..неначе флігель, виходив на бокову вулицю (Іван Франко, VII, 1951, 355); Дім моїх родичів звертав на себе увагу. Не тим, що був особливо гарний, а тим, що відсувався від дороги, мав перед фронтом чудовий зільник (Ольга Кобилянська, III, 1956, 11); Мариня часто міркувала, чому доктор заходить з подвір'я, а не з фронту (Ірина Вільде, Сестри.., 1958, 286).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 10, . — Стор. 645.

Коментарі (0)