в означеннях
Тлумачення, значення слова «функція»:

ФУ́НКЦІЯ, і, жін.,

1. книжне. Явище, яке залежить від іншого явища, є формою його виявлення і змінюється відповідно до його змін. У зв'язку з ліквідацією експлуататорських класів відмерла функція придушення їх опору. Всебічно розвинулись головні функції соціалістичної держави — господарсько-організаторська і культурно-виховна (Програма КПРС, 1961, 88); Видатний російський кліматолог О. І. Воєйков учив, що ріки, а також значна кількість озер є функцією сучасного клімату (Наука і життя, 5, 1967, 44).

2. книжн. Робота кого-, чого-небудь, обов'язок, коло діяльності когось, чогось. Ігор Пантелійович сам заходився вчити Діну, допомагаючи їй опанувати.. функції рахівника (Любомир Дмитерко, Наречена, 1959, 11); Поливання квітника враз припинилося, і водограї, виконавши свою функцію, плавно й дружно перейшли до виконання чисто декоративної ролі (Юрій Смолич, I, 1958, 65); У класичному ленінському визначенні функцій преси, визначенні, що стало крилатим, підкреслюється могутність і сила преси як колективного агітатора, пропагандиста і організатора мас (Матеріали з історії української журналістики, 1959, 12); Гнат.. вже трохи прийшов до тями і вже міг вступити в свої службові функції (Григорій Тютюнник, Вир, 1964, 179);
//  Призначення, роль чого-небудь. Але поки що ми знаємо тільки одну функцію грошей: служити формою прояву товарної вартості, або матеріалом, в якому величини товарних вартостей знаходять собі суспільний вираз (Карл Маркс, Капітал, т. I, кн. I, 1952, 94); Увечері, після вистави, підвал Кривого Джіммі виконував [інші] функції (Юрій Смолич, Театр.., 1940, 241); Займенник, співвідносний з іменником або прикметником, приймає на себе найосновніші синтаксичні функції їх у реченні (Сучасна українська літературна мова, 1969, 284).

3. фізл. Специфічна діяльність організму людини, тварин, рослин, їхніх органів, тканин і клітин. Встановлено, що сполучення холодового подразника з фізичними вправами позитивно впливає на функції всього організму (Фізіологічний журнал, II, 3, 1956, 133); Особливе значення для розладів обміну речовин має порушення функцій залоз внутрішньої секреції, які регулюють цей обмін (Олександр Богомолець, Вибрані праці, 1969, 199).

4. мат. Величина, яка змінюється зі зміною незалежної змінної величини (аргументу). Всебічний розвиток в нашій країні одержала теорія функцій комплексного змінного (Вісник АН УРСР, 11, 1957, 34); Дослідження функцій, що в математичній формі відображують закони природи,.. дозволяє знайти ті максимуми і мінімуми, які характеризують єдність стійкості і мінливості фізичних об'єктів (Знання та праця, 11, 1965, 11).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 10, . — Стор. 653.

Коментарі (0)