в означеннях
Тлумачення, значення слова «функціональний»:

ФУНКЦІОНА́ЛЬНИЙ, а, е.

1. Пов'язаний з виконанням певної функції (у 1, 2 знач.), залежний від діяльності, призначення, а не від структури, будови. Перехідним типом одного знаряддя від зазначеного рала до плуга було так зване рало з полозом, що мало багато функціональних і конструктивних рис плуга (Нариси стародавньої історії УРСР, 1957, 401); За функціональним призначенням видів убрання фонд [Львівського музею] розподіляється на такі групи: сорочки, поясний і плечовий одяг, головні убори, пояси, взуття, прикраси і дрібне доповнення (Народна творчість та етнографія, 1, 1970, 31); Дієприслівник за своїми функціями наближається до прислівника. Функціональна близькість дієприслівника і прислівника зумовлює у всяких випадках перехід дієприслівників у прислівники (Сучасна українська літературна мова, I, 1969, 268); Українська літературна мова в радянський період її історії.. досягла всебічного і гармонійного розвитку всіх своїх функціональних стилів (Мовознавство, XVIII, 1963, 3).

2. Пов'язаний з функцією, функціями (у 3 знач.), з виявом життєдіяльності організму, тканин, клітин, залежний від їх специфічної діяльності. Позбавлений кров'яного живлення, організм втрачає свою життьову цілість, втрачає функціональні властивості (Юрій Смолич, Прекрасні катастрофи, 1956, 173); Розвиток процесу узагальнення зв'язаний у дитини з формуванням певних функціональних структур у корі великих півкуль (Радянська психологічна наука.., 1958, 181); Підвищення кров'яного тиску [космонавта].., можливо, відбивали функціональні зрушення в центральній нервовій системі, зумовлені впливом фактора обмеження рухомості (Фізіологічний журнал, VI, 1, 1961, 13); Немає ніякого сумніву, що функціональний стан організму в багатьох випадках накладає надзвичайно характерний відбиток на його зовнішній вигляд (Олександр Богомолець, Вибрані праці, 1969, 17).

3. Стос. до функції (у 4 знач.). Радянська математична школа є однією з кращих у світі, а праці наших математиків в галузі теорії чисел, функціонального аналізу, математичної статистики весь науковий світ визнає як видатні (Комуніст України, 2, 1968, 53).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 10, . — Стор. 652.

Коментарі (1)