в означеннях
Тлумачення, значення слова «галерея»:

ГАЛЕРЕ́Я, і, жін.

1. Критий чи відкритий коридор, що з'єднує два або кілька приміщень; також довгий балкон вздовж будинку. Навкруги його [будинку] була галерея попід стріхами, а в садок виступав круглий ґанок чи тераса (Нечуй-Левицький, I, 1956, 442); Семен піднявся по стрімких залізних сходах і опинився на галереї, яка вела до входу в цех (Вадим Собко, Біле полум'я, 1952, 7);  * У порівняннях. Легкі, білі хмарки двома довгими рядками стали по обидва боки до самої палати, наче довга галерея (Нечуй-Левицький, IV, 1956, 38).

2. Верхні яруси театру, цирку і т. ін. Місця були заповнені від партеру до останнього ряду галереї (Іван Ле, Право.., 1957, 64).

3. Довгий вузький підземний хід у військових спорудах, при гірничих роботах і т. ін. Ми вийшли у величезну підземну галерею (Микола Трублаїні, II, 1955, 289);  * Образно. Дід з онуком забрали лопати І, розкидавши сніг од дверей, Вдвох прорили від самої хати Кілька довгих вузьких галерей (Терень Масенко, Степ.., 1938, 18).

4. Спеціальне приміщення, художній музей, в якому розміщені для огляду твори мистецтва. Вчора обдивився акваріум і зоологічний сад, а сьогодні.. Новий музей і Національну галерею (Михайло Коцюбинський, III, 1956, 266); Великим піклуванням радянської влади оточені також засновані вже після визволення Львівська картинна галерея та численні музеї (Петро Козланюк, Відродження.., 1950, 69).

5. кого, чого, перен. Довгий ряд, низка. Моя пам'ять перебирала цілу галерею шпигів, яких я знав у багатьох городах, але не могла згадати, де й коли я бачив цього добродія, при яких умовах (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 428); Пишна галерея прихильників і служок грошового мішка, нещадних пригноблювачів і експлуататорів, понурих скнар і фанатиків збагачення вийшли з-під пера Тобілевича (Максим Рильський, III, 1955, 284); У своїх віршах Я. Тичина змальовує, широку галерею поетичних портретів славних синів радянського народу («Горький», «Фелікс Дзержинський») (Історія української літератури, II, 1956, 366).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 2, . — Стор. 19.

Коментарі (0)