в означеннях
Тлумачення, значення слова «горизонт»:

ГОРИЗО́НТ, у, чол.

1. Частина земної поверхні, яку можна бачити на відкритій місцевості; видноколо. Горизонт ширшає. Видно могутній бік [гори] Чатирдага, вкритий лісом, поміж вершків гір ховаються вузькі, замкнуті, чорні міжгір'я.., дна яких ми не можемо побачити (Михайло Коцюбинський, III, 1956, 136); У степах широких, у степах, Де хлібів хвилюється стіна, Горизонт весь грозами пропах (Микола Гірник, Сонце.., 1958, 28);
//  Те саме, що Лінія горизонту. А ондечки далеко, на горизонті полягли сизими хмарами ліски та гаї! (Нечуй-Левицький, IV, 1956, 170); Лінія прибою тяглась.. до горизонту (Олександр Ільченко, Серце жде, 1939, 266);
//  Частина неба, яка ніби схиляються до землі; небосхил. Пишу тобі листа, від часу до часу оглядаючись, чи вже зникли остатні гмари з горизонту (Леся Українка, V, 1956, 389);  * Образно. Але основою цього щастя [Обломова] були все-таки безхмарність горизонтів, сподівання на те, що згодом цих зусиль від нього не вимагатимуть (Шамота, Талант і народ, 1958, 77).
Лінія горизонту — межа (лінія), яка ніби відділяє небо від землі. Невеличкий лісок, що витикався одним краєм з яруги, несподівано якось виріс, розкинувся по всій лінії горизонту, підступив до самого шляху (Юрій Бедзик, Полки.., 1959, 173).
Зникнути (щезнути) з горизонту — перестати з'являтися де-небудь, у певному колі людей. — Так ти якось ні з сього ні з того щез із нашого горизонту, так безслідно пропав... (Іван Франко, IV, 1950, 284); Ім'я юної чемпіонки надовго зникло з спортивного горизонту (В ім'я Вітчизни, 1954, 11); З'явитися на горизонті — зробитися відомим, помітним, з'явитися в певному колі людей. Це була маленька на зріст, підстрижена по-хлоп'ячому дівчинка, яка лише минулого літа з'явилася на горизонті (Василь Земляк, Гнівний Стратіон, 1960, 401).

2. чий, який, перен. Коло знань, ідей, інтересів. — Її розмах до великого, погорда до дрібничковості, воля поширити свій горизонт і її добре серце.. дають мені запоруку, що ми будемо щасливі (Ольга Кобилянська, III, 1956, 247); Радянський інженер — це людина з дуже широким горизонтом (Олесь Донченко, V, 1957, 317).

3. тільки мн., перен. Коло, сфера дій, можливостей. Чим більше думаєш над планом повісті, тим ширші горизонти відкриваються (Михайло Коцюбинський, III, 1956, 166); Нові широкі горизонти, ясну перспективу, чудові цілі відкриває перед усім народом.. Програма Комуністичної партії по здійсненню світлої мрії мільйонів людей — побудови комуністичного суспільства (Мистецтво, 3, 1962, 1).

4. Висота води у річці або водоймі.

5. Верства або товща гірських порід порівняло незначної грубизни, для якої характерні певні ознаки: однорідність складу порід, наявність певних решток викопних організмів і т. ін. Відомо, що змиті ґрунти мають неглибокий гумусовий горизонт (Наука і життя, 8, 1959, 30); Широкий розвиток гірничорудної промисловості у шостій п'ятирічці буде здійснено за рахунок переходу шахт на глибші горизонти і введення в дію гірничозбагачувальних комбінатів (Гірнича промисловість.., 1957, 12);  * Образно. Тут горизонт лише до стелі, Та легко ходять шахтарі, Хоч горизонти в підземеллі Ніяк не ті, що на горі (Любомир Дмитерко, Вітчизна, 1948, 62).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 2, . — Стор. 129.

Коментарі (0)