в означеннях
Тлумачення, значення слова «ініціатива»:

ІНІЦІАТИ́ВА, и, жін.

1. Перший крок у якій-небудь справі; почин. Думаю, що не слід мені брати ініціативи таких речей (Леся Українка, V, 1956, 303); Крім більшовиків, нікому було взяти на себе ініціативу створення нового, III Інтернаціоналу (Ленін, Коротка біографія, 1955, 138);
//  Керівна роль у яких-небудь діях, справах. Події розвивалися так швидко, що Мирон і незчувсь, як ініціатива вислизнула з його рук і стихія захлиснула його (Петро Колесник, Терен.., 1959, 63).
 За ініціативою чиєю; З ініціативи чиєї — за чиєюсь порадою, вказівкою, на чиюсь пропозицію. За ініціативою В. І. Леніна був відкритий вільний доступ народу до бібліотечних багатств (Народна творчість та етнографія, 3, 1957, 19); Журнал «Дружба народов», створений з ініціативи М. Горького, існує вже двадцять восьмий рік (Літературна Україна, 18.II 1966, 1).
Брати (взяти, забирати, перехопити і т. ін.) ініціативу [до своїх рук, у свої руки] — випереджувати когось у дії. вчинку; самому братися за керування якоюсь дією. — 3 корми в наш бік було направлено, очевидячки, не менше чотирьох гвинтівок.. Я взяв ініціативу до своїх рук. Нав'язавши брудну ганчірку на палицю, я виставив її в ляду. Кілька куль пронизало її одразу (Юрій Яновський, II, 1958, 72); Від утоми він відкинувся на подушку, але, щоб не дати дочці перехопити ініціативу в розмові, зразу ж знову заговорив (Андрій Головко, II, 1957, 588).

2. Здатність висувати нові ідеї, пропозиції; уміння самостійно розпочинати яку-небудь справу; заповзятливість. — В мене буриться кров, коли бачу, як одиноке ядро галицької цивілізації отак безрадно і без ініціативи здається на ласку долі (Іван Франко, VIII, 1952, 81); Тут [у гірських умовах] загальний успіх у великій мірі залежав від ініціативи, винахідливості, бойового настрою кожного окремого бійця (Олесь Гончар, I, 1954, 86); На Україні, як і скрізь на неосяжних просторах Радянської Вітчизни, бурхливим джерелом б'є прекрасна народна ініціатива (Радянська Україна, 12.V 1959, 1).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 4, . — Стор. 29.

Коментарі (1)