в означеннях
Тлумачення, значення слова «яйце»:

ЯЙЦЕ́, я, сер.

1. Захищена від зовнішнього впливу різними оболонками чи шкаралупою овальної форми сукупність білка й жовтка, з яких утворюється зародок птахів та деяких тварин (уживається як продукт харчування). Я.. угляділа під лопухом дванадцятеро курячих яєць (Нечуй-Левицький, III, 1956, 283); Тихович нашвидку їв яйця, запиваючи їх каламутним чаєм (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 205); Ідеш, а на землі ніде ногою ступити: гнізда, яйця, голенькі пташенята плутаються в траві, одні вже вбираються в пух, а ті лише вилуплюються, пробиваються дзьобиками з шкаралупки (Олесь Гончар, Тронка, 1963, 31); — Ти про що, батьку? — Та як же... Цей самий Ісаєв ще під стіл пішки ходив, коли я з Ковпаком турків та татар лупцював на Берді, а тепер він мені начальник. Бачиш, уже яйця курку учать (Спиридон Добровольський, Очаківський розмир, 1965, 228); Мати яєчню смажили на обід й одне яйце вбили до тіста (Михайло Томчаній, Готель.., 1960, 79);  * У порівняннях. Недовго і втішався старший брат одібраним ланом: набігла хмарка — як учистить град з курине яйце, всю пшеницю до стебла вибив (Олекса Стороженко, I, 1957, 33); Пустотливий білявий хлопчисько, обличчя якого було поцятковане ластовинням, наче сорочаче яйце, підібрався до лежачого верблюда і почав лоскотати йому ніздрі очеретиною (Зінаїда Тулуб, В степу.., 1964, 53).
Засидіти яйце див. засиджувати; Класти яйця див. класти; Сидіти на яйцях див. сидіти; Бігати (носитися), як (наче) курка з яйцем з чим — виявляти надмірну турботу, приділяти надто багато уваги чомусь незначному. Невістка заслала стіл білою скатеркою, поклала на столі хліб та сіль, бігає по хаті, як курка з яйцем (Нечуй-Левицький, II, 1956, 25); — Прости мені, Григорію. Це ж не злість, а мій біль вихлюпнувся наверх. — Кому він тільки потрібний? Носишся з ним, наче курка з яйцем (Михайло Стельмах, Правда.., 1961, 89).

2. біол. Зародок личинки комах, черв'яків і т. ін., що нагадує собою невелику, перев. овальної форми крупинку. — В кінці літа філоксері виростають крила, вона робиться мушкою, перелітає з садка в садок і кладе на кущах яйця (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 203); Хвороботворні мікроорганізми, а також яйця глистів, що містяться на поверхні шкіри, легко можуть бути перенесені, особливо з шкіри на руках, у рот і тим самим викликати різні тяжкі захворювання (Шкільна гігієна, 1954, 90).

3. біол. Жіноча статева клітина людини і тварин; яйцеклітина.

Словник української мови: в 11 томах. — Том 11, . — Стор. 631.

Коментарі (0)