в означеннях
Тлумачення, значення слова «янтарний»:

ЯНТА́РНИЙ, а, е.

1. Прикм. до янтар 1;
//  Який містить янтар. Узбережжя Балтійського моря в сучасних кордонах Калінінградської області і Литовської РСР називають янтарним берегом. Прибій і люті балтійські шторми час від часу викидають на піщані береги згустки окам'янілої смоли (Наука і життя, 9, 1963, 32);
//  Зробл. з янтарю. За кілька віків до нашої ери вчені стародавньої Греції встановили той факт, що після натирання янтарних предметів до них притягуються легкі тіла (Курс фізики, III, 1956, 5); Немов оживають снопи.. Зерном, як янтарне намисто, В росистому мареві піль (Андрій Малишко, Звенигора, 1959, 274); В Яківчукової довкола шиї білий, як папір, комірчик з янтарною брошкою (Ірина Вільде, На порозі, 1955, 209);  * Образно. Чи літо пригорщами розсипає Тепло на плечі молодил москвичкам, Чи осінь свій янтарний корабель Веде по синяві Москви-ріки, — Іду неспішно я на Красну площу (Максим Рильський, II, 1960, 314).
 Янтарна кислота — органічна сполука, яка виділяє ться при розкладі янтарю та деяких інших смол під дією високих температур; використовується у фотографії, медицині, сільському господарстві. Янтарна кислота, яку добувають з відходів виробництва на Калінінградському янтарному комбінаті, є стимулятор росту рослин (Хлібороб України, 12, 1963, 45).

2. Який має колір янтарю; золотисто-жовтий. У мисці лежали важкі шматки білої вощини, переповнені вщерть свіжим гірським, янтарного кольору, пахучим медом (Володимир Гжицький, Чорне озеро, 1961, 129); За вікном багряніла осінь. Земля красувалася в рум'яних яблуках, янтарних динях, пурпурових помідорах (Любомир Дмитерко, Обпалені.., 1962, 187); Липа засівала узгір'я янтарним листом, кущі ліщини палали полум'ям (Степан Чорнобривець, Визволена земля, 1959, 130);  * Образно. Над промислом, над віковими соснами і ялинами, проходив тріпотливий і янтарний липневий день (Олесь Донченко, II, 1956, 72).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 11, . — Стор. 646.

Коментарі (0)