в означеннях
Тлумачення, значення слова «хазяйський»:

ХАЗЯ́ЙСЬКИЙ, а, е.

1. Прикм. до хазяїн 1—4. Сомко почав саджати гостей своїх за довгий стіл. Шрама й Череваня посадив на покуті, сам сів на хазяйському місці, кінець стола (Пантелеймон Куліш, Вибр., 1969, 89); Двір заріс густою зеленою травою; не топче його хазяйська худоба та птиця (Нечуй-Левицький, I, 1956, 108); Гостей сливе нема. Тільки хазяйський син з кимсь розмовляє в кутку (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 242);
//  Який походить із заможного роду; багатий, заможний. Старі відбивали його, щоб не женився на наймичці, а взяв собі хазяйську дочку, щоб і за нею було що-небудь (Панас Мирний, IV, 1955, 355); Перша красуня на ввесь двір, біля якої упадало немало гожих хлопців, навіть і хазяйських синів із села, вона обрала собі до пари немолодого вже (років на десять старшого за неї) парубка (Андрій Головко, А. Гармаш, 1971, 386);
//  Повен достатків, добре збудований, опоряджений. На Западинцях не видно було ні однієї хазяйської, доброї хати (Нечуй-Левицький, II, 1956, 317);
//  Добре опоряджений. Один квартал села має вже тротуари, а вся центральна вулиця — акуратну хазяйську бруківку (Юрій Яновський, I, 1958, 575).
Діло хазяйське — діло твоє (ваше і т. ін.), тобі (вам і т. ін.) видніше, роби, як знаєш (хочеш і т. ін.), робіть, як знаєте (хочете і т. ін.). — Прошу вас! З чого ж почнемо? — То вже діло хазяйське. — Почнемо ми, значить, із борщу! Ходімо до вашого ресторану... (Остап Вишня, I, 1956, 370).

2. Власт. хазяїнові (у 1—4 знач.); такий, як у хазяїна. Червоногарячий гарний одеський пояс одрізняв його од простих рибалок, та гордий, сміливий вид і темні розумні очі виявляли щось хазяйське, отаманське (Нечуй-Левицький, II, 1956, 221); Він був тихий, неговіркий, завжди заклопотаний своєю зброєю, яку полюбив, мабуть, справжньою хазяйською любов'ю, як любив дома косу, заступ, граблі, все, чим мав трудитися (Юрій Бедзик, Полки.., 1959, 188); Вживаючи заходів для прискорення науково-технічного прогресу, треба зробити все, щоб він поєднувався з хазяйським ставленням до природних ресурсів (Матеріали XXIV з'їзду КПРС, 1971, 65).
Хазяйське око — пильний, господарський нагляд. Пропадало добро без хазяйського ока (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 83); Хазяйським оком оглянути (окинути) — уважно, по-господарському оглянути що-небудь. Хазяйським оком Віктор оглянув кімнату, придивляючись, чи все на місці, потім звернувся до братів: — Корові давали жому? (Павло Автомонов, Коли розлучаються двоє, 1959, 151); Ціла зграя псів і вороння з гарчанням і моторошним кряканням кинулася врозтіч, побачивши на дорозі вершника, що під'їхав до воріт, спішився і хазяйським оком окинув пусте подвір'я (Петро Колесник, На фронті.., 1959, 68); Хазяйські руки — дбайливі, роботящі руки господаря. Хата хоч старенька, та чепурна, біла, — видно, біля неї ходили хазяйські руки (Панас Мирний, II, 1954, 35).

3. Пов'язаний з діяльністю хазяїна (у 1—4 знач.), з хазяйством (у 3 знач.). Довгенько ще вони стояли, судачили, рахували, поки не перевели розмову на врожаї, на посіви та на другі хазяйські турботи (Панас Мирний, I, 1949, 414); [Любов:] Я ж сказала, що даю хату на вечірку, значить, хазяйська частина справи вся на мені, а решта ваше діло (Леся Українка, II, 1951, 19); Ми увійшли до ванькирчика, бідно вмебльованого двома топчанами [тапчанами], сільської роботи ослончиками і великим столом, один кінець якого служив для писання, а другий призначався для всяких хазяйських потреб (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 254); Грабарі збиралися біля вогнища і варили кашу. Старші, повечерявши, ще деякий час гомоніли про хазяйські справи та згадували старовину (Сава Голованівський, Тополя.., 1965, 53).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 11, . — Стор. 10.

Коментарі (0)