в означеннях
Тлумачення, значення слова «ходовий»:

ХОДОВИ́Й, а, е.

1. Стос. до ходу (у 1 знач.), пов'язаний з ним.
 Ходова вахта — вахта під час плавання судна; Ходова рубка, заст. — штурманська, стернова рубка, з якої здійснюється керування судном під час плавання; Ходовий місток — основний пост керування судном під час плавання. На ходовому містку, який здіймався над усіма палубними надбудовами, вже стоїть Угаров (Дмитро Ткач, Крута хвиля, 1956, 122); Ілюмінатори ходового містка були заліплені комахами (Вечірній Київ, 12.X 1967, 4); Ходові випробування — випробування, які здійснюються під час ходу, руху судна. Від добудованого причалу відійшов на ходові випробування теплохід-велетень «Олександр Матросов» (Робітнича газета, 24.XII 1974, 4); Ходові вогні — суднові сигнальні вогні, які запалюють під час плавання.

2. Пов'язаний з роботою, ходом машини чи механізму; робочий. Основними вузлами трактора є двигун, трансмісія і ходова система (Колгоспна виробнича енциклопедія, II, 1956, 613); Ходова частина автомобіля складається з рами, осей, коліс з шинами та підвіски, яка еластично з'єднує осі з рамою (Доценко та ін., Автомобіль, 1957, 170).

3. Признач. для ходіння. Ходова доріжка;
//  Признач. для проходу. До робочого місця треба було добуватися вузенькою вертикальною горловиною — ходовим гезенком, деручись по вузькій і хисткій залізній драбині (Дмитро Ткач, Плем'я.., 1961, 126).

4. Не закріплений у постійному положенні; рухомий.

5. Який працює, перебуває в роботі, експлуатації (на відміну від того, що стоїть на ремонті, — про механізми, машини тощо). Ходова піч;
//  Який використовують для машин, що перебувають в експлуатації, на ходу.
 Ходовий парк — парк машин, які перебувають в експлуатації.

6. Який користується великим попитом, популярністю. На основі вивчення інтересів читача треба виробити типи масових ходових видань (КПУ в резолюціях і рішеннях.., 1958, 308); Ярмарки скрізь гудуть. Тільки товарів давай ходових (Василь Кучер, Трудна любов, 1960, 340);
//  Широковживаний, дуже поширений, відомий. Один прийом буржуазної преси завжди і в усіх країнах є найбільш ходовим і «безпомилково» дійсним. Бреши, галасуй, кричи, повторюй брехню — «що-небудь залишиться» (Ленін, 31, 1973, 210).

7. Який переміщується в певному напрямі;
//  Який іде вгору за течією метати ікру або пересувається масами в певний час (про рибу);
//  Який рухається в одному напрямку з ким-, чим-небудь (про вітер); попутний. [Генерал:] Бензину досить? [Єфрейтор:] Вистачить! А коли що — можна й вітрило піднять. Вітер — ходовий! (Яків Мамонтов, Тв., 1962, 390); Ворог уже повернув човен, поставив вітрило і з ходовим вітром хутко віддалявся (Олесь Донченко, II, 1956, 531); [Шульга:] Віра в сили людини для мене більше, ніж ходовий вітер вітрилові корабля… (Натан Рибак, Час, 1960, 102).
 Ходове судно — судно, яке йде вгору по річці (на відміну від сплавного, що йде за течією вниз).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 11, . — Стор. 110.

Коментарі (0)