в означеннях
Тлумачення, значення слова «холоп»:

ХО́ЛОП, а, чол.

1. У Давній Русі — підневільна особа, близька за суспільним становищем до раба; пізніше — двірський слуга, кріпак. За своїм складом челядь була дуже різноманітна: до неї входили і холопи (раби), і закабалені (за борги) смерди, і люди, які шукали заступництва і служби у феодала (Історія СРСР, I, 1957, 42); За військом товпилися городяни, смерди, закупи, ізгої, холопи. Всі сьогодні прийшли сюди (Антон Хижняк, Д. Галицький, 1958, 25); У Києві на Подолі Братерськая наша воля Без холопа і без пана Сама собі у жупані Розвернулася весела (Тарас Шевченко, II, 1963, 53);
//  Людина, яка принижено покоряється цареві, панові; раб. Прикро вразило мене оголошення хлопської «Бібліотеки». Доки ми ще будемо інших, а то й самих себе, лаяти холопами? (Леся Українка, V, 1956, 258).
 Рукодайний холоп див. рукодайний.

2. перен. Той, хто схиляється, плазує перед ким-, чим-небудь. Лакеї грошового мішка, холопи експлуататорів, — пани буржуазні інтелігенти «лякали» соціалізмом народ, саме при капіталізмі засуджений на каторгу і казарму безмірної, нудної праці, напівголодного життя, тяжких злиднів (Ленін, 35, 1973, 190); Налитий помстою погляд Килигея з-під кущуватих брів спрямований у бік порту.. Не може він думати спокійно про тих, що зараз хазяйнують отам, в його рідному порту. Віслюки! Холопи, капіталу! (Олесь Гончар, II, 1959, 10).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 11, . — Стор. 122.

Коментарі (2)