в означеннях
Тлумачення, значення слова «христос»:

ХРИСТО́С, Христа, чол. (з великої літери). Назва міфічної особи Ісуса, культ якого лежить в основі християнської релігії. І згадував літа лихії, Погані, давнії літа, Тойді повісили Христа, Й тепер не втік би син Марії! (Тарас Шевченко, II, 1963, 40); Офіцер підвівся і глибоким нутряним голосом проказав: — Прийдуть з півночі стовпища варварів і заженуть вас на півострів, схожий на Сінайський, і то буде кінець всьому, кінець двохтисячному царству Христа... (Олесь Гончар, II, 1959, 348);
//  Про ікону, зображення Ісуса. На чорній шибці вікна висів молодий місяць, и над ліжком — невинний, пухнатий хлопчик — Христос (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 358).
Жити Христа ради, заст.: а) жити милостинею, подаянням; б) жити в кого-небудь з милості; Жити, мов (як, наче і т. ін.) у Христа за пазухою див. пазуха; Присягатися (присягнутися) Христом див. присягатися; Просити (прохати) Христа ради див. просити, прохати; Простягати (простягти, простягнути) руку (руки) Христа ради див. рука; Христа ради; Ради [самого] Христа, заст.: а) слова, з якими просили милостиню, жебрали. — Далеко, небого? — В саму Москву, Христа ради, Дайте на дорогу! (Тарас Шевченко, I, 1963, 31); б) вживається при наполегливому проханні у знач. будь ласка. — Ти не знаєш, де Сидір живе?.. — Не знаю!.. — одказав Лушня.. — Тимофію! та скажи, Христа ради... — Що я тобі скажу?.. (Панас Мирний, I, 1949, 347); — Але скажіть мені по правді, ..скажіть, ради самого Христа: були ви щасливі коли-небудь? (Гнат Хоткевич, I, 1966, 55); Христом-богом клястися — те саме, що Присягатися богом (див. присягатися). Кирило Кнур.. Христом-богом клявся, що як купались з Остапом укупі, то й хвостика бачив... (Панас Мирний, I, 1949, 138); Христом-богом молити, заст. — дуже просити. — Не нагадуй, не нагадуй... Христом-богом молю, не нагадуй мені про те, Чіпко! — молила Галя, ще дужче горнучись до його (Панас Мирний, I, 1949, 363); Христос з тобою (з вами, з ним і т. ін.), заст.: а) побажання благополуччя, щастя, спокою; б) виражає згоду, небажання сперечатися з ким-небудь; хай буде так; Христос воскрес (воскресе)!, заст. — слова, якими супроводжувалося христосування з кимсь або якими вітали кого-небудь на Великдень. Христос воскресе! На самий великдень приплила з Гур'єва до нас почта [пошта] і привезла мені письмо твоє і 16 руб. грошей (Тарас Шевченко, VI, 1957, 133); — А ми й не поцілувались з тобою, — згадує Оля. — Христос воскрес! — і тепла, легка хмаринка спочиває на моїх грудях (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 363); Христос поможи!, заст. — те саме, що Боже поможи (помагай)! (див. бог). [Голос з най густіших рядів:] Христос вам поможи! Одважно, браття! (Леся Українка, II, 1951, 525).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 11, . — Стор. 148.

Коментарі (0)