в означеннях
Тлумачення, значення слова «хвороба»:

ХВОРО́БА, и, жін.

1. Порушення нормальної життєдіяльності організму під впливом несприятливих чинників внутрішнього й зовнішнього середовища; недуга, захворювання. Хвороба нікого не красить (Українські народні прислів'я та приказки, 1955, 145); Замполіт недавно тільки одужав як слід. Обличчя його після хвороби ще й досі було якесь змарніле, зім'яте, зблякле (Олесь Гончар, III, 1959, 97); Як її [дівчинку] не годували, як її не лікували від різних хвороб, ніщо не допомагало (Оксана Іваненко, Великі очі, 1956, 52); — Ну, а коней з хворобами, як це буває, не продаєш? (Михайло Стельмах, I, 1962, 189);
//  Вияв хворобливих ознак у розвитку рослин; ураження. Важливе значення для підвищення врожаю плодів та ягід мають заходи по боротьбі з шкідниками і хворобами садів (Вісник АН УРСР, 6, 1957, 41).
Вітова хвороба див. Вітова хвороба; Гірська хвороба див. гірський; Душевні хвороби див. душевний; Заразні (інфекційні) хвороби — захворювання людини й тварин, збудниками яких є хвороботворні бактерії, віруси, а також мікроскопічні гриби, що проникають в організм і розмножуються в ньому. В обстановці дальшого оздоровлення умов праці і побуту, зростання культурного й санітарного рівня населення заразні хвороби.. можуть бути різко знижені, а деякі з них зовсім ліквідовані (Як запобігти заразним хворобам шкіри, 1957, 5); Виявлено збудників багатьох інфекційних хвороб (Наука і життя, 12, 1957, 12); Історія хвороби див. історія; Кесонна хвороба див. кесонний; Морська хвороба див. морський; Падуча хвороба див. падучий; Перлинна хвороба див. перлинний; Променева хвороба див. променевий; Слонова хвороба — те саме, що слоновість, елефантіаз; Сонна хвороба див. сонний; Трансмісивні хвороби див. трансмісивний; Цукрова хвороба див. цукровий.
На яку хворобу? — для чого, навіщо. На цей раз мова між дядьками йшла про те, на яку хворобу їх сюди викликали в таке рання (Григорій Тютюнник, Вир, 1960, 170); Не твоя (його, ваша і т. ін.) хвороба — не твоє, його, ваше і т. ін. діло. Дядько поправив шапку і недовірливо перехнябив плечима: — Якщо на предмет хлібозакупки або про м'ясо, то трудно. Не зійдуться. — Це вже не твоя хвороба, а моя. Роби, що кажуть (Григорій Тютюнник, Вир, 1964, 175); Упіймати хворобу див. упіймати.

2. перен. Неприродне, надмірне захоплення чим-небудь, надзвичайний потяг до чогось. У Василя теж була своя «хвороба» — пристрасть до бандури (Яків Баш, Надія, 1960, 11).
Хвороба росту (зростання) — труднощі, які виникають у період розвитку чи освоєння чогось нового (у виробництві, громадському житті і т. ін.). Хвороби росту нового життя дуже болісно сприймаються драматургом [М. Кулішем], і він перебільшує небезпеку міщанства (Вітчизна, 2, 1962, 206).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 11, . — Стор. 47.

Коментарі (0)