в означеннях
Тлумачення, значення слова «хижак»:

ХИЖА́К, а, чол.

1. Хижа тварина, хижий звір. — Дикі Вівці давно вигибли від пазурів та зубів Вовків та інших хижаків (Іван Франко, IV, 1950, 120); Служба боротьби з акулами на узбережжі Австралії веде постійний нагляд за хижаками моря, намагаючись тримати їх на відстані від багатолюдних пляжів (Вечірній Київ, 8.I 1969, 3); Шуліка полетів далі, несподівано шугонув униз, черкнув води, і в гострих кігтях хижака повисла надійно затиснена жаба (Анатолій Шиян, Баланда, 1957, 73); Справжні ящірки є спритними хижаками. Вони полюють на різних комах, дощових червів, павуків, а також на дрібних хребетних (зокрема на менших за себе ящірок) (Визначник земноводних та плазунів, 1955, 97);
//  мн. хижаки, ів. Родина жуків, які поїдають дрібних комах та личинок;
//  перен., розм. Літак, пілот, який здійснює розбійницькі нальоти на мирну країну; стерв'ятник. Не доходячи до села, де розташувався полк, він почув виття літаків і побачив, як чотири хижаки атакували село (Іван Багмут, Опов., 1959, 69); Люди з острахом позирають на обрій: чи не підкрадаються хижаки з чорними хрестами (Григорій Тютюнник, Вир, 1964, 332).
Чотириногий хижак — хижий звір. Почувши вперше тривожні сигнали — кра, кра! — я подумав: чи не підкрадається ласий чотириногий хижак? (Олександр Ковінька, Кутя.., 1960, 28).

2. перен. Той, хто наживається, збагачується за рахунок грабежу або експлуатації кого-небудь. Франко виставляє перед читачем цілу портретну галерею таких хижаків — з залізною волею, з звірячими кровожадними [кровожерними] інстинктами, сухих, упертих і безсердечних (Михайло Коцюбинський, III, 1956, 38); — Уявіть собі, ось кінчиться війна... Очевидно, імперіалістичні хижаки знову візьмуться за своє... Знову розгорнеться боротьба між суперниками, між конкурентами (Олесь Гончар, III, 1959, 428);
//  Держава, суспільство і т. ін., де панує політика грабежу й насильства. Версальський мир довів навіть дурням і сліпим, навіть безлічі короткозорих людей, що Антанта була й залишилася таким же кривавим і брудним імперіалістським хижаком, як і Німеччина (Ленін, 39, 1973, 88); Імперіалізм — цей кривавий, небезпечний хижак — вдається до всіляких підступних дій, не зупиняючись перед найжахливішими злочинами, щоб загальмувати революційний процес і перешкодити народам іти вперед по шляху прогресу (Комуніст України, 10, 1968, 12).

3. перен. Той, хто по-грабіжницькому веде господарство, користується засобами, які виснажують природні багатства, займається незаконним полюванням, недозволеною рибною ловлею тощо. Слідом за хижаками-лісопромисловцями йшли магнати випасного тваринництва (Радянська Україна, 20.I 1971, 4).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 11, . — Стор. 52.

Коментарі (0)