в означеннях
Тлумачення, значення слова «кінь»:

КІНЬ, коня, чол.

1. Велика свійська однокопита тварина, яку використовують для перевезення людей і вантажів. З Чигирину По всій славній Україні Заревли великі дзвони, Щоб сідлали хлопці коні (Тарас Шевченко, II, 1953, 42); Багіров пропонує: ..вибрати найміцніших коней, запрягти в один віз і тягти його до шосе (Олесь Гончар, III, 1959, 224);  * Образно. Кінь залізний важко дихав І вагонами гримів (Володимир Сосюра, I, 1957, 180);  * У порівняннях. Дочка не дуже-то й слухає матері: загне голову, як муштрований кінь, та й вийде з кімнати (Марко Вовчок, I, 1955, 16).
 Арабський кінь див. арабський; Верховий кінь див. верховий; Заладнати ногу коневі (коню) див. заладнати; На коні! — у кавалерії — команда сідати на коні. І чути крик: «Вперед, на коні!» (Володимир Сосюра, I, 1957, 423).
Був кінь, та [й] з'їздився — про того або те, що втратило свою колишню цінність, значення. [Річард:] Не хочу я, щоб мій коханий Деві й молоді товариші його на мене головою покивали: «був кінь, та з'їздився!» (Леся Українка, III, 1952, 107); Бути на коні [бути] і під конем — мати великий життєвий досвід. Він на своїм віку звідав усього. Був Шавкун на коні, був і під конем (Панас Мирний, II, 1954, 261); Грати конем (кіньми, на коні, на конях) див. грати 2; Дарованому коневі зубів не лічать; Дарованому коневі в зуби не дивляться (не заглядають) — не годиться висловлювати незадоволення з приводу подарунка. — Беріть, ..якщо дарують, дарованому коневі в зуби не дивляться! (Панас Мирний, IV, 1955, 240); Збити коня (коней) див. збивати; На коні бути (почувати себе і т. ін.) — бути (почувати себе) у вигідному становищі. Вона почувала себе на коні і.. глушила своїм ляскотінням усіх (Яків Баш, Надія, 1960, 217); Старий кінь борозни не зіпсує — досвідчена людина справі не зашкодить, а тільки принесе користь. — Нічого, що старий, — подумав Кузьмич. — Старий кінь борозни не зіпсує... (Микола Руденко, Вітер.., 1958, 369); Троянський кінь див. троянський; Хоч конем грай див. грати 2.

2. Шахова фігура з зображенням голови коня. Кожен противник перед початком партії має в своєму розпорядженні такі фігури: одного короля, одного ферзя, дві тури, двох слонів, двох коней, вісім пішаків (Перша книга шахіста, 1952, 18).
Хід конем — про рішучий засіб, який застосовують у крайньому випадку.

3. Оббита шкірою колода (у 1 знач.) на чотирьох ніжках для гімнастичних вправ; кобила (у 3 знач.). Тут їй подобалось: можна досхочу гойдатись на кільцях, ..вправлятись на брусах, стрибати через коня (В ім'я Вітчизни, 1954, 8).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 4, . — Стор. 167.

Коментарі (0)