в означеннях
Тлумачення, значення слова «кліщі»:

КЛІ́ЩІ, ів, мн.

1. Металевий інструмент у вигляді щипців із загнутими всередину кінцями для захоплювання, тримання тощо розпеченого металу й т. ін. На те коваль кліщі держить, Щоб у руки не попекло (Номис, 1864, № 5854); Кліщі застосовують при куванні металу, щоб тримати та перевертати заготовки (Слюсарна справа, 1957, 38);  * Образно. Кліщі, що стиснули серце, відпустили, і я отямився (Олесь Досвітній, Вибр., 1959, 70);  * У порівняннях. Його руки, наче залізні кліщі, крутили мідяні труби (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 91).
Тримати в кліщах кого — примушувати кого-небудь дотримуватися суворої дисципліни, обмежувати чиюсь свободу дій. Тримав він [панський управитель] цілу службу в кліщах, пильнував усього, запобігав і щадив (Іван Франко, II, 1950, 104).

2. Розташування військ для охоплення супротивника з боків. Потрапити в кліщі ворога.
Брати (взяти) в кліщі кого — охоплювати з боків супротивника. Тікає ворог. Здоганяти його не можна — все горить; Як і раніш — у кліщі брати І в «казані» його громить (Микола Гірник, Друзі.., 1953, 91); Зімкнулися кліщі — завершено повне оточення супротивника. Долітала безладна луна канонади від недалекого Чопу, але це було вже конання смертельно пораненого звіра — там зімкнулися кліщі ще одного оточення (Семен Скляренко, Карпати, II, 1954, 405).

3. розм. Клішні (рака). Стала Лисичка.. поперед Рака, а Рак учепився їй кліщами за хвіст (Іван Франко, IV, 1950, 58);  * У порівняннях. Великі Семенові руки, мов кліщі рака, надаремно шукали, за що б схопитись (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 101).

4. спец. Дерев'яний овал у хомуті. Там такий кінь, що колінцями кліщі достає (Словник Грінченка); Часто з коріння і стовбура.. заготовляють полози для саней, роблять кліщі для хомутів (Столярно-будівельна справа, 1957, 9).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 4, . — Стор. 186.

Коментарі (0)