в означеннях
Тлумачення, значення слова «ключ»:

КЛЮЧ 1, а, чол.

1. Знаряддя для замикання та відмикання замка, засува та ін. Сторож брязнув ключами, одмикаючи важкий здоровий замок (Нечуй-Левицький, II, 1956, 268); Тремтяча рука довго не могла попасти ключем у дірку, щоб відімкнути двері від покою (Іван Франко, VII, 1951, 78); Брязнув ключ, заскиглили іржаві засуви (Яків Качура, II, 1958, 69).

2. Знаряддя для загвинчування або відгвинчування гайок, болтів і т. ін., для накручування завідних механізмів тощо. Гайкові ключі — інструмент для загвинчування й відгвинчування гайок, болтів і гвинтів з квадратними чи шестигранними головками (Слюсарна справа, 1957, 67); Старанно виголений, чисто вмитий [Павло], на плечі торба з протигаза, в якій побрязкують розвідні ключі, гайки й усякий слюсарний інструмент (Василь Кучер, Трудна любов, 1960, 493);
//  Знаряддя для натягування струн музичних інструментів (арфи, фортепіано, гітари тощо).

3. до чого, для чого, перен. Засіб для розуміння, розгадування когось, чогось, для оволодіння чимось. Здається, Турбай знайшов ключі до тьмяних душ сектантів: треба розтлумачити їм, що тоскне і нудне вірування не тільки дерев'янить душі, а й трухлявить їхню ж плоть (Іван І. Волошин, Місячне срібло, 1961, 291); Ленінське положення про дві культури є ключем для правильного розуміння суті найскладніших зв'язків у розвитку мистецтва в умовах класового антагоністичного суспільства (Комуніст України, 12, 1963, 43);
//  Умовна система позначення літер, цифр і т. ін., на якій заснований спосіб читання якого-небудь шифрованого тексту;
//  Підрядник до іноземного тексту, а також збірник відповідей на задачі.

4. перен. Найважливіший у воєнному відношенні пункт, оволодіння яким зміцнює, поліпшує становище, забезпечує перемогу. Досі бачить [Врангель] перед очима щити з величезними написами на перекопських валах, коли оглядав війська перед наступом: «Перекоп — ключ до Москви!» (Олесь Гончар, II, 1959, 379).

5. спец. У телеграфному апараті або радіопередавачі — вимикач для замикання й розмикання електричного кола на різні відрізки часу відповідно до телеграфного коду. Другий урок відбувався в класі зв'язку. Столи з телефонними апаратами, телеграфні ключі, ..на стінах схеми різних апаратів (Іван Багмут, Служу Рад. Союзу, 1950, 10); Одне для нього було ясним — тепер він не зможе добре працювати радіотелеграфістом, бо рука його не чітко вибиватиме знаки на ключі (Павло Автомонов, Коли розлучаються двоє, 1959, 307).

6. муз. Знак на початку нотного рядка, за допомогою якого встановлюється висота та назва звуку. Скрипковий ключ; Басовий ключ;  * Образно. Весь роман [«Правда і кривда» М. Стельмаха] написано в піднесеному, романтичному ключі (Вітчизна, 3, 1962, 162).

7. кого, чого і з означ. Ряд однорідних предметів або живих істот, які рухаються один за одним, утворюючи кут. Здалека під небом, В вирій летючи, Голосно курличуть Журавлів ключі (Яків Щоголів, Поезії, 1958, 173); Високо десь гусиний лине ключ... (Максим Рильський, I, 1960, 283); В небі неозорім літаків ключі, і міста, як зорі, сяють уночі (Володимир Сосюра, Зел. світ, 1949, 25).

8. у знач. присл. ключем ключами. Один за одним, утворюючи кут, кути. А журавлі летять собі На той бік ключами (Тарас Шевченко, I, 1951, 14); Ключем, розвалюючись то в ту, то в другу сторону, попідтинню потяглися качата на воду (Панас Мирний, I, 1954, 236); Уздовж колій розтяглися по степу червоногвардійці довгим ключем (Олександр Довженко, I, 1958, 56).

9. архт. Горішній клиноподібний камінь, який завершує склепіння будинку або арку.

10. Жердина з гачком, за який зачіплюють відро для набирання води з криниці. Ой у полі криниченька — і ключ, і відро; Та вже ж моєї дівчиноньки не видно давно (Павло Чубинський, V, 1874, 311).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 4, . — Стор. 192.

Коментарі (2)

КЛЮЧ 2, а, чол., рідко. Те саме, що джерело 1. По крутих схилах балки росли буйні трави, а в самій глибині, то в одному, то в іншому місці били джерельні ключі (Іван Цюпа, Три явори, 1958, 30).
Бити (забити) ключем — бурхливо, активно проявлятися. Повсюди народна ініціатива б'є ключем, повсюди особливо відчутним є те, що культура стала широким надбанням народу, а народ — її активним творцем (Наука і життя, 9, 1961, 39).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 4, . — Стор. 193.

Коментарі (2)