в означеннях
Тлумачення, значення слова «культ»:

КУЛЬТ, у, чол.

1. Релігійне служіння божеству; релігійна обрядовість. [Аврелія:] Я тільки безборонно бачу в вікна на вулицях весь ідолянський [ідольський] культ: веселі сатурналії, ..похід весталок (Леся Українка, III, 1952, 281); Воля релігійних переконань зовсім не є волею організації ворожих трудовому людові сил. Це слід запам'ятати.. прихильникам.. релігійних культів (Василь Еллан, II, 1958, 252); Пережитком глибокої давнини є ведмежий культ, що процвітав у багатьох районах Русі аж до християнізації і навіть пізніше (Нариси стародавньої історії УРСР, 1957, 495).
Служителі культу — духівництво. — Як бачите, товариші, до нас прийшла делегація.. від монастиря. Хоча служителям культу нема чого робити на зборах трудящих, але послухаємо, що вони нам скажуть (Іван Микитенко, II, 1957, 383).

2. кого, чого, перен. Поклоніння кому-, чому-небудь, шанування когось, чогось. В першій курильні культ Бахуса й Помони.. переміг карти (Іван Франко, VI, 1951, 230); Такого полум'яного культу материнства, такого апофеозу жіночого кохання і жіночої муки [як у Т. Шевченка] не знайти, мабуть, ні в одного з поетів світу (Максим Рильський, III, 1956, 245).
 Культ особи — сліпе поклоніння комусь, безмірне звеличення, обожнювання кого-небудь. — У вашій сім'ї, оскільки я встиг помітити, про Марію Іванівну Басову як про бога говорять. Справжній культ особи, — весело поглядаючи на господаря, сказав Зуб (Вадим Собко, Справа.., 1959, 24); Створити культ кого, чого; Робити культ з чого — робити кого-, що-небудь предметом захоплення, шанування. Те, що я створив собі культ моєї дружиноньки і ношу його в серці, може, видається тобі нудним і нецікавим (Михайло Коцюбинський, III, 1955, 149); [Івась:] Та невже ж таки той карбованець стане нам на дорозі? Невже ми, наче якісь обивателі, будемо робити з нього культ... божество? (Ігор Муратов, Радісний берег, 1961, 15).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 4, . — Стор. 393.

Коментарі (0)

КУЛЬТ... Перша частина складних слів, що відповідає слову культурний; вживається у значеннях: а) культурно-освітній, напр.: культобслуговування і т. ін.; б) пов'язаний з культурно-освітньою роботою, напр.: культактивіст, культбригада, культсектор і т. ін.; в) який задовольняє культурні потреби, напр.: культмагазин, культторг і т. ін.

Словник української мови: в 11 томах. — Том 4, . — Стор. 394.

Коментарі (0)