в означеннях
Тлумачення, значення слова «культура»:

КУЛЬТУ́РА, и, жін.

1. Сукупність матеріальних і духовних цінностей, створених людством протягом його історії. Він, купець, що раз у раз мав діло з різним народом, їздив по чужих землях,.. захопився блиском та багатством європейської культури, правда, більше зовнішньої (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 135); Мрію я про той близький час, коли щезне різниця між селом та містом, коли всі висоти культури будуть і в селянина напохваті (Юрій Яновський, II, 1954, 127);
//  з означ. Рівень розвитку суспільства у певну епоху. Не менш важливою ознакою ананьїнської культури є наявність досить розвиненої металургії — спочатку міді і бронзи, а згодом і заліза (Археологія, II, 1948, 3);
//  Те, що створюється для задоволення духовних потреб людини. Тепер Франко.. всі сили свої оддає українській літературі й науці і ще немало може зробити для рідної культури (Михайло Коцюбинський, III, 1956, 35); Щоб зберегти Будапешт, врятувати від загибелі його історичні цінності, пам'ятки культури і мистецтва, щоб уникнути численних жертв серед мирного населення, — радянське командування пропонувало оточеним гуманні умови капітуляції (Олесь Гончар, III, 1959, 236); Слід мати на увазі, що національний характер, як і вся національна специфіка культури, — категорія, якій в головних рисах властива, як відомо, значна стійкість (Про багатство літератури, 1959, 47).
 Будинок (Палац) культури — заклад, у якому провадиться культурно-освітня робота. У Бориславі збудовано чудовий Палац культури нафтовиків на 700 місць, який став улюбленим місцем культурного відпочинку трудящих (Наука і життя, 8, 1956, 13); Діячі (майстри, працівники і т. ін.) культури — ті, що працюють у галузі освіти, літератури і т. ін. Передові діячі російської культури приділяли велику увагу українському народу, засуджували жорстоку колоніальну політику царизму на Україні (Комуніст України, 5, 1967, 69); Матеріальна культура — сукупність засобів виробництва та інших матеріальних цінностей суспільства на кожному історичному ступені його розвитку. Певні зв'язки має історична діалектологія з археологією, яка вивчає історію народу за пам'ятками матеріальної культури (Нариси з діалектології української мови, 1955, 7).

2. Освіченість, вихованість. — Вона дуже відрізняється від своїх ровесниць. Здається мені, що вона має культуру і в серці (Ольга Кобилянська, III, 1956, 118); — Культури йому бракує. Ой як бракує! — вирішив зять, обмацуючи руками лисніючу під оком гулю (Анатолій Шиян, Баланда, 1954, 47).

3. чого. Рівень, ступінь досконалості якої-небудь галузі господарської або розумової діяльності. Технічний прогрес значно підвищить вимоги до культури виробництва (Програма КПРС, 1961, 58); [Ольга:] На шахті «Глибокій» майже нема нещасних випадків. Чому? Там висока соціалістична культура праці їх знищила (Олександр Корнійчук, II, 1955, 162); Культура мови і слова в деяких театрах перебуває в загрозливому стані, в чому винні перш за все керівники театрів і його майстри (Амвросій Бучма, З глибин душі, 1959, 50).

4. спец. Розведення, вирощування якої-небудь рослини або тварини; культивування. Іван Володимирович [Мічурін] перший в історії плодівництва став працювати над горобиною і домігся того, що ввів цю досі дику рослину в культуру (Юним мічурінцям.., 1955, 79); Дика у тебе, волошко, натура, Що не злама її людська культура (Максим Рильський, III, 1961, 179);
//  Рослина, що розводиться, вирощується. Бригади переключилися на підготовку ґрунту для пізніх культур (Петро Панч, В дорозі, 1959, 220); Вговорила подруг Леся. Ланку їй дали-таки. Дві взяли собі культури — Кукурудзу й буряки (Сергій Воскрекасенко, Подивись.., 1962, 52).

5. чого, бакт. Мікроорганізми, вирощені в лабораторних умовах у живильному середовищі. [Ніна:] Не чіпайте цього флакончика. В ньому культура менінгококів (Іван Кочерга, II, 1956, 284); Для боротьби з гризунами виготовляють на бульйоні у спеціальних лабораторіях культуру бактерій, яку зберігають у герметично закритих банках (Захист рослин.., 1952, 100).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 4, . — Стор. 394.

Коментарі (0)