в означеннях
Тлумачення, значення слова «купатися»:

КУПАТИСЯ, аюся, аєшся, недок. Занурюватися у воду для миття, освіження тощо. Пере Ганна сорочки, а син купається, пірнає, брьохається, хлюпається, грає, як та риба, в чистій воді (Нечуй-Левицький, I, 1956, 104); Він же купався до перших морозів — аж поки бралися крижаною коркою кам'яні брили на Ланжеронівському пляжі (Юрій Смолич, V, 1959, 14);
//  Занурюватися в що-небудь рідке, сипуче і т. ін. Тепер біля кожної хати ростуть троянди, і на майдані, де раніше дітлашня купалася в поросі, я з дівчатами розвела квітник (Оксана Іваненко, Великі очі, 1956, 83);  * Образно. В лісі було тепер зовсім тихо; внизу яром клубилася мряка, але вершки дерев уже купалися в рум'яній заграві (Іван Франко, III, 1950, 85); Вже ближчими ставали і хати, і вулиці, і завулки цього села, що купалось у теплих пахощах снопів, соняшників та яблук (Михайло Стельмах, Правда.., 1961, 126);  * У порівняннях. Те біле, трохи блакитне світло тихо лилось згори, а зачарована земля неначе купалась у фантастичному сяйві (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 30).
Купатися в золоті (меду, молоці і т. ін.) — мати всього вдосталь, бути дуже багатим. Де ті, що.. Хіття [бажання] до праці не несли й по горло в золоті купались? (Яків Щоголів, Поезії, 1958, 440); Купались їх [багатіїв] незлічні зграї В вині, в меду, у молоці... Ми ж після смерті ждали раю, Що обіцяли нам жерці (Володимир Сосюра, I, 1957, 465); [Візник:] Дайте йому, каже, золота, срібла, скільки забажає. Нехай, каже, купається в молоці, тільки не пускайте, каже, за кордон. Он як!.. (Олександр Довженко, I, 1958, 401); Купатися в крові — проливати багато крові; Купатися в розкоші (розкошах, щасті і т. ін.) — жити в багатстві, щасливо і т. ін. — Дай же, боже, щоб наші молоді живі та здорові були, в щасті кохалися, в розкоші купалися (Панас Мирний, I, 1949, 358); За рахунок працюючого люду вона [буржуазія] будує своє благополуччя, купається в розкошах (Іван Цюпа, Назустріч.., 1958, 54); — Зерном засієш, — за рік я у силі Дар принесу не такий ще в комори, — В щасті купайся, неначе у хвилі... (Микола Нагнибіда, Пісня.., 1949, 20); Купатися в романтиці (мріях і т. ін.) — цілковито віддаватися романтиці, мріям і т. ін. — Цілий гуртожиток купався, як то кажуть, у романтиці (Юрій Яновський, II, 1954, 82); Неллі знову хилиться і пришиває ґудзики і купається в солодких мріях (Мирослав Ірчан, II, 1958, 118); Купатися як сир у маслі див. масло; Хоч купайся — велика кількість чого-небудь. Цілий тиждень музики грали, ..варена та запікана річкою лилася, а що вже простої, то хоч купайся... (Панас Мирний, I, 1949, 357).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 4, . — Стор. 401.

Коментарі (0)