в означеннях
Тлумачення, значення слова «кишеня»:

КИШЕ́НЯ, і, жін.

1. Частина одягу (штанів, пальта, піджака, плаття тощо) у формі мішечка для дрібних речей і грошей. У туркені у кишені Таляри, дукати (Тарас Шевченко, I, 1951, 200); — Ось до тебе лист!.. — сказав Павло, добуваючи з бокової кишені листа (Леся Українка, III, 1952, 583); Блаженко та Козаков одразу взялися старанно перев'язувати Черниша, розриваючи свої засмальцьовані пакети, які тижнями носили в кишенях, зберігаючи для себе (Олесь Гончар, III, 1959, 141);  * Образно. Сачко — одвертий шахрай, він свідомо грабує народ, запускаючи свою руку в державну кишеню (Радянське літературознавство, 3, 1958, 34).
Вивертати (вивернути) кишені див. вивертати; Витрушувати (витрусити) кишені див. витрушувати; Вітер свище (свистів, гуде) у кишенях див. вітер; Зазирати в кишеню (до кишені) див. зазирати; Класти (покласти, прибирати, прибрати) до своєї кишені (собі в кишеню) — привласнювати (про чужі гроші); Набивати (набити, напихати і т. ін.) кишені (кишеню) — багатіти, наживатися. Занедбали сини Рідну мовоньку, Не туди бо вони гнуть головоньку, На пожитки густі Позіхаючи, Та кишені товсті Напихаючи (Павло Грабовський, I, 1959, 112); Чужою працею.. не штука набивати собі кишені (Дмитро Бедзик, Серце.., 1961, 236); Наставляй кишеню, ірон. — не чекай чогось, не розраховуй на щось. [Антон:] Поїде вона з тобою в глухі ліси, на річку.. слухати жаб'ячі концерти? Наставляй кишеню! (Любомир Дмитерко, Дівоча доля, 1960, 12); Не лізти (не лазити, не полізти) за словом (по слово) до кишені (в кишеню) — бути метким, дотепним у розмові, жвавим на язик. Вогонь — не дівка. За словом до кишені не полізе (Микола Руденко, Остання шабля, 1959, 46); Язик маєш гострий, по слово до кишені не лізеш (Ігор Муратов, Свіже повітря.., 1962, 28); Повна (набита і т. ін.) кишеня в кого — багато грошей у кого-небудь; Порожня (бідна) кишеня в кого — немає або дуже мало грошей у кого-небудь. В молодого господаря порожня кишеня й комора (Нечуй-Левицький, III, 1956, 104); Трусити кишені див. трусити; У кишені гуде див. гудіти.

2. перен., розм. Матеріальний достаток, гроші. Єдине, що могло зарадити вступникові, — це запрошення Башкуєва в репетитори. Так декотрі батьки й робили, яким дозволяла кишеня (Спиридон Добровольський, Олов'яні солдатики, 1961, 23).
Бити по кишені див. бити; Жити не по кишені див. жити; [Не] видержить (витримає) кишеня — [не] вистачить коштів на що-небудь. Дуже б нам цікаво дістати од Вас оповідання про артистів, це якраз підходить до нашого збірника, та 12 аркушів трохи страшно, не видержить кишеня (Михайло Коцюбинський, III, 1956, 237); Не з чиєю кишенею — дуже дорого.

3. Окреме відділення в портфелі, валізі тощо.

Словник української мови: в 11 томах. — Том 4, . — Стор. 156.

Коментарі (0)