в означеннях
Тлумачення, значення слова «магнітний»:

МАГНІ́ТНИЙ, а, е.

1. Прикм. до магніт. Відомо, що залізо і його сплави при низьких температурах виявляють сильні магнітні властивості (Наука і життя, 9, 1956, 7); Коли наповнити киснем мильний пузир і помістити його між полюсами сильного електромагніту, пузир під впливом невидимих магнітних сил помітно витягнеться від одного полюса до другого (Яків Перельман, Цікава фізика.., 1950, 192); Магнітний потік; Магнітна індукція;  * Образно. Чи їй справді щось Силу магнітну дало. Чи вродилась вона чародійкою: Цілий вечір 3 другою танцюю на зло, А душа умліва за Марійкою (Степан Олійник, Вибр., 1959, 198).
Магнітне поле — простір навколо магніту або електричного струму, у якому виявляються дії сил на тіла, що можуть намагнічуватися. Скрізь, де є електричний струм, тобто рухомі електричні заряди, існує і магнітне поле (Курс фізики, III, 1956, 145).

2. Який має властивості магніту; намагнічений. Магнітні сталі застосовуються для виготовлення постійних магнітів (Токарна справа, 1957, 58).
Магнітна стрілка — тонкий ромбоподібний магніт, що вільно обертається навколо вертикальної осі й завжди звернений одним кінцем на північ; Магнітний залізняк — те саме, що магнетит.

3. Який діє на ґрунті застосування магнетизму (у 1 знач.). — Треба тільки передати по ваших лініях, щоб дорогою не клеїли [підпільники] до твого поїзда магнітних мін та інших сюрпризів... (Юрій Яновський, I, 1954, 236); Магнітний підсилювач;
//  Здійснюваний на ґрунті застосування магніту. Магнітний звукозапис.

4. Пов'язаний з явищами земного магнетизму.
Магнітна аномалія див. аномалія; Магнітна буря — короткочасна різка зміна магнітного поля Землі, пов'язана з утворенням і розвитком сонячних плям. Встановлено, що багато явищ на Землі — полярні сяйва, магнітні бурі й умови чутності радіостанцій пов'язані з сонячною діяльністю (Бесіди про всесвіт, 1953, 93); Магнітний полюс — точка на земній кулі, де магнітна стрілка набуває вертикального положення.

Словник української мови: в 11 томах. — Том 4, . — Стор. 591.

Коментарі (0)