в означеннях
Тлумачення, значення слова «матеріальний»:

МАТЕРІА́ЛЬНИЙ, а, е.

1. Стос. до матерії (у 1 знач.); який існує незалежно від свідомості; протилежне духовний. Арістотель не мав сумніву в реальності матеріального світу (Вісник АН УРСР, 11, 1953, 29).

2. Який має відчутну форму; речовий, предметний. Лозунг повстання є лозунг розв'язання питання матеріальною силою, — а нею в сучасній європейській культурі буває лише військова сила (Ленін, 9, 1949, 327); Він має певний вплив і тут і за кордоном (за кордоном, може, більш матеріальний) (Леся Українка, V, 1956, 132); Матеріальна культура включає в себе: житло з його будівництвом та устаткуванням і домашньо-господарські заняття — одяг, харчування і зв'язані з цим народні звичаї (Народна творчість та етнографія, 1, 1957, 87); Матеріальне виробництво.

3. Пов'язаний з володінням певною власністю, з прибутками, заробітком, грошима. Якщо у Полтаві вишукається таке місце, що з матеріального боку буде Вам підхоже, то сповіщу зараз Вас (Панас Мирний, V, 1955, 422); Маєток хоч би й найбільший нікого не забезпечить ані від сумнівів, гризот і знесилля, ані навіть від матеріальної нужди (Іван Франко, II, 1950, 308); Вивести світове господарство з царства протиріч у царство.. повної гармонії між працею, потребою і розподілом матеріальних благ (Василь Еллан, II, 1958, 83); Матеріальний добробут; Матеріальна зацікавленість; Матеріальна допомога.

4. Прикм. до матеріал 1. Матеріальний кошторис;
//  Признач. для зберігання матеріалів. Матеріальний склад.
Матеріальна частина, спец. — технічне устаткування та засоби. Матеріальна частина артилеристів у всіх на очах. Кожному на кораблі видно, що і як вони роблять (Дмитро Ткач, Крута хвиля, 1956, 119).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 4, . — Стор. 646.

Коментарі (0)