в означеннях
Тлумачення, значення слова «мед»:

МЕД, у, чол.

1. Густа солодка маса, яку бджоли виробляють з нектару квітів. Та їдять же вони Дрібнії калачі, У мед умокаючи, Маком обсипаючи (Квітка-Основ'яненко, II, 1956, 75); Дивні пахощі весняного цвітіння роблять повітря якимсь солодким і пахучим, наче ранній, першого узятку мед (Петро Колесник, На фронті.., 1959, 59); За походженням відрізняють золотисто-жовтий мед з білої акації, білий зернистий мед з акації жовтої (Бджоли, 1955, 194);  * Образно. Ви, спасибі вам, боїтеся мені розказувати про людей — цур їм, покоштував уже я цього меду, щоб він скис (Тарас Шевченко, VI, 1956, 27);  * У порівняннях. [Горпина:] Але ж гарний оцей вражий панич! Як мед з маком! (Нечуй-Левицький, II, 1956, 498);
//  Квітковий нектар, який збирають бджоли; солодкий запах цього нектару. Живучи росою з травки, Медом дишем [дихаємо] ми з квіток: Наші горниці — долини. Чиста річка і лісок (Яків Щоголів, Поезії, 1958, 310); Мохнатий джміль із будяків червоних Спиває мед (Максим Рильський, I, 1960, 265);
//  перен. Про що-небудь зовні приємне, хороше (слова, ставлення тощо), але здебільшого нещире. — А чи ви вподобали хазяйок? Вони хитрі жінки, і мати і дочка, вони вам наговорять такого меду, що обіруч не піднестиш (Марко Вовчок, I, 1955, 377).
Вашими (твоїми) [б] устами та мед пити — нехай здійсняться ваші (твої) хороші побажання. — Ліс, видко, буде, а може — і слобода над річкою розтяглась, бо звідти прохолодою тягне, — угадує Яким. — Твоїми б, Якиме, устами та мед пити! — мовите ви, радіючи, що Яким відгадав ваше бажання (Панас Мирний, IV, 1955, 313); Додавати (додати) куті меду — підсилювати яке-небудь враження. — А здирливий [о. Артемій], а запопадний, крий боже! І до княгині підскочить, і до пана підплигне!.. — додавав писар куті меду (Нечуй-Левицький, IV, 1956, 138); З медом на устах — нещирий, облесливий. Завідуючий був старий лис, з медом на устах, якого, проте, радили мені стерегтися (Степан Васильченко, IV, 1960, 34); З медом та маком промовити (сказати і т. ін.) див. мак; Коли (як) мед, то й ложкою (ложку) — надміру чого-небудь, надмірне прагнення до чого-небудь. Що се виходить, «коли мед, то й ложкою», але я не маю до кого вдатись і сподіваюсь, що ви мені вибачите мою напасність (Леся Українка, V, 1956, 100); Ложка дьогтю [в бочці меду] див. ложка; Медом не заманити див. заманювати; Мов у меду, у знач. присудка — безтурботно, в достатках. Ой, багато злота в. Царгороді! Козаки були там, мов в меду... (Володимир Сосюра, I, 1957, 374); На [солодкім] меду, заст. — на бенкеті з нагоди качання меду на пасіці. Та щоб ковбаси були такі смачні, як ми з тобою їли на меду у Гната Бондаренка (Тарас Шевченко, VI, 1956, 201); Не з медом; Не мед, у знач. присудка — не солодко, не легко [Ларивон:] Скрізь, виходить, бідноті не з медом живеться? (Марко Кропивницький, IV, 1960, 347); Зараз же Іван Юхимович бачив те, чого він не сподівався побачити, хоч йому було відомо, що в Пальмірі [село] не мед. (Микола Руденко, Остання шабля, 1959, 168); Передавати (передати) куті меду див. кутя; Плисти (литися і т. ін.) молоком і медом — казково збагачуватися, бути в достатку [Тірца:] І зацвіте Сіон весняним крином, і знов поллється молоком і медом земля обітована (Леся Українка, II, 1951, 160); Укусить і меду дасть — який свої негідні вчинки прикриває ласкавими словами. — Та й та гарна! То єхида-лисиця, укусе й меду дасть, — призро, гидливо якось одказала Параска (Панас Мирний, IV, 1955, 104); Як (наче) медом по губах [мазнути] див. губа 1; Як меду полизати — про щось приємне, принадливе. — Балакали ми, балакали, і чим більше товкли про той Борислав, тим він нам кращим, понадливішим здавався. Ну, просто так, як меду полизати! (Іван Франко, III, 1950, 18); Як мухи (бджоли) до меду [липнуть] — хтось настирливо переслідує кого-небудь, дуже цікавиться ким-, чим-небудь. Цікаві панночки посаг розглядають, дивуються. «Ох, та яке ж оце хороше!.. Ох. і се славне!.. Он це яке!..» ..Так вони і липнуть до того, як мухи до меду! (Марко Вовчок, I, 1955, 117); За його довгі, рівні чорні брови, карі очі та темно-червоні уста дівчата липли до його, як бджоли до меду (Нечуй-Левицький, III, 1956, 319).

2. Легкий хмільний напій, виготовлений з цієї солодкої маси. Льохи, шинки з шинкарками, 3 винами, медами Закупили запорожці Та й тнуть коряками! (Тарас Шевченко, II, 1953, 35); Полюбив той жорсткий пан дідуся. Посадив силою на стільці, почав медом його шанувати пивним, бо горілки дідусь не вживав зроду (Ганна Барвінок, Опов.., 1902, 360); Медом ярим Перемогу запивали (Платон Воронько, Драгі.., 1959, 11);  * У порівняннях. Розумна в його голова була, і словом він було впоїть тебе, як медом (Марко Вовчок, I, 1955, 280). Мед-вино, мед-горілку пити (кружати і т. ін.), нар.-поет. — бенкетувати, гуляти, розпиваючи різні напої. Буль, буль, і я там був, мед-горілку пив, по бороді текло і в роті не бувало (Номис, 1864, № 13132)? Івась Коновченко по базару походжає, Солодкий мед-вино підпиває (Українські народні думи.., 1955, 24); Було колись — в Україні Лихо танцювало, Журба в шинку мед-горілку Поставцем кружала (Тарас Шевченко, I, 1963, 65).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 4, . — Стор. 661.

Коментарі (0)

МЕД... Перша частина складних слів, що відповідає слову медичний, напр.: меддопомога, медобслуговування і т. ін.

Словник української мови: в 11 томах. — Том 4, . — Стор. 662.

Коментарі (0)