в означеннях
Тлумачення, значення слова «механізм»:

МЕХАНІ́ЗМ, у, чол.

1. Пристрій, що передає або перетворює рух. Майстра завели до [величезного] годинника, отворили [відчинили] дверці до механізму, він ввіткнув туди два пальці, пошпортав щось — і механізм станув (Іван Франко, IV, 1950, 206); За вибалком машина почала кривуляти, як п'яна, — ми думаємо, що куля вдарила в механізм (Юрій Яновський, I, 1954, 65); Микола Петрович поглянув на кнопку, зв'язану з автоматичними механізмами, які подавали до вибухових камер ракети потрібні порції.. вибухової речовини (Володимир Владко, Аргон. Всесв., 1947, 26);  * У порівняннях. Я не чую своїх ніг, не керую ними, вони носять мене самі, мов заведений механізм (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 415);
//  Те саме, що машина. Скільки чудових механізмів одержали й одержують шахти: вугільних стругів, гірничих комбайнів, врубівок та іншого добра (Юрій Яновський, II, 1954, 133); — Ох, орли!.. Механізмів нагнали, а вмивальник за три копійки прихопити забули... (Олесь Гончар, Тронка, 1963, 82);  * Образно. Сучасний міський пасажирський транспорт — це великий і складний механізм (Радянська Україна, 9.I 1954, 1).

2. чого або який, перен. Внутрішня будова, система чого-небудь. Державно монополістичний капіталізм з'єднує силу монополій з силою держави в єдиний механізм з метою збагачення монополій (Програма КПРС, 1961, 23); Генерал Глазунов обвів очима всіх присутніх і сказав дуже тихо: — Забудьте на цей час накази, труднощі, всю суєту, весь механізм війни. Ідіть до солдатів і скажіть їм найголовніше (Олександр Довженко, I, 1958, 316).

3. чого. Сукупність станів і процесів, з яких складається певне фізичне, хімічне та ін. явище. Хіміки-органіки здійснили цікаві дослідження з теорії кольоровості органічних сполук і механізмів органічних реакцій (Наука і життя, 12, 1957, 8); Навряд чи може підлягати сумніву, що існують два механізми виникнення сну, що треба розрізняти сон активний і сон пасивний (Павлов, Фізіологія вищої нервової діяльності, 1951, 148).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 4, . — Стор. 695.

Коментарі (0)