в означеннях
Тлумачення, значення слова «мода»:

МО́ДА, и, жін.

1. Недовготривале панування в суспільстві певних смаків, що виявляються у зовнішніх формах побуту, особливо в одязі. [Сидір Свиридович:] Як світ міняється, та й мода міняється (Нечуй-Левицький, II, 1956, 519); Немало молодих вважають словесну «закучерявленість» мало не виявом сучасного стилю.. і прагнуть потрафити мові (Літературна Україна, 7.IX 1971, 3);  * У порівняннях. [Крицький:] Переконання міняються, як дамські моди... (Леся Українка, II, 1951, 18).
 За останньою модою — модно. [Баклажаненко:] Я забрав у Івана цей костюм і одягся за останньою модою (Іван Микитенко, I, 1957, 465); Нова ситцева кофточка, зшита за останньою обухівською модою, туго обтягала її повні груди (Андрій Головко, II, 1957, 107); Піти в моду — стати модним. Пішли в моду берети; Пішла мода на що — стало модним що-небудь. У ті полотняні часи в нашому селі пішла мода на галіфе (Михайло Стельмах, Щедрий вечір, 1967, 154); Пройшла мода на що — що-небудь перестало бути модним. Пройшла мода на макінтоші.

2. перен. Загальне визнання, популярність у певний час.
Була (пішла) мода, з інфін. — було або стало модним робити щось. Була тут [у селі] у жіноцтва своя давня мода вишивати рукава сорочок пишними червоними квітами (Олександр Довженко, I, 1958, 18); Виходити (вийти) з моди див. виходити; Іти за модою — дотримуватися чого-небудь популярного у певний час; Піти в моду — стати предметом загальної уваги, захоплення і т. ін. Мотив другої пісні.. зовсім подібний.. до солдатських пісень, які пішли в моду скрізь по селах після турецької війни (Леся Українка, V, 1956, 72); Пішла мода на кого — що; Пішов у моду хто, що — став хтось (стало щось) предметом загальної уваги, захоплення і т. ін. — Пішла оце в вас ніби пошесна мода на мужиків, а панам ніби на світі й місця вже нема! (Нечуй-Левицький, I, 1956, 133); Сьогодні пішли в моду «громадські діячки» (Ірина Вільде, Сестри.., 1958, 459); А треба ж щось знати з неї [книги], хоча б тому, що на це зараз всюди пішла мода (Михайло Стельмах, I, 1962, 492); Пройшла мода на кого — що — перестав хтось (перестало щось) бути предметом загальної уваги, захоплення і т. ін. У нас пройшла мода на цитатників (Михайло Чабанівський, Стоїть явір.., 1959, 173); У моді що — що-небудь має загальне визнання, популярність. Усе ганчарівські дівчата не виходять з слави.. Ганчарівка через своїх дівчат у великій моді (Квітка-Основ'яненко, II, 1956, 310); Видно, справді, у вас в Галичині «жіноче питання» дуже в моді тепер (Леся Українка, V, 1956, 126); У нас тепер в моді «Пісня капітанів» (Юрій Яновський, II, 1958, 63).

3. перев. мн. Зразки предметів одягу, взуття, що відповідають таким смакам. Журнал мод.

4. перен., розм. Манера поведінки; звичка. У мене нема тієї моди, щоб по обіді спати лягати (Словник Грінченка); Ось уже корови воду Із корита попили, І одна по одній (зроду Не було такої моди) В стійло лагідно пішли (Іван Вирган, В розповні літа, 1959, 25).
 Брати (взяти, вигадувати, вигадати, заводити, завести і т. ін.) моду — засвоювати певну манеру поведінки, звичку. — Дивись, яку моду вигадав [Чіпка]... мов з'їсти хоче... (Панас Мирний, I, 1949, 165); Узяв [Ромашка] собі моду кататися на кранах і вже один раз мало не наробив лиха (Вадим Собко, Біле полум'я, 1952, 139).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 4, . — Стор. 775.

Коментарі (0)