в означеннях
Тлумачення, значення слова «монументальний»:

МОНУМЕНТА́ЛЬНИЙ, а, е.

1. Який є монументом. Твори монументальної скульптури встановлюють у тих місцях, де вони найбільш доступні для масового огляду (Наука і життя, 6, 1963, 56).
Монументальне мистецтво — вид образотворчого мистецтва, що включає архітектурні та скульптурні монументи, настінні розписи, мозаїку тощо. Творчість його [Ф. Г. Кричевського] відзначається багатогранністю, він працює в галузі станкового й монументального мистецтва, графіки (Вітчизна, 2, 1961, 171).

2. перен. Який вражає своїми розмірами, величністю; величний, грандіозний. Річку перегородять монументальною греблею, яку не прорве сила двохсот тисяч пудів [води], що котяться з швидкістю три метри на секунду (Микола Трублаїні, I, 1955, 114); Від монументального Палацу культури, з колонами і масивними арками, долинає спів радіоли (Микола Руденко, Остання шабля, 1959, 86); Монументальна споруда;
//  Високий, кремезний (про людину, її постать). Дід складає до місця якесь вориння, і незабаром монументальна його постать з сивою густою бородою ступає на веранду (Степан Васильченко, II, 1959, 520).

3. перен. Ґрунтовний, глибокий за змістом. В історії української літератури, крім Лесі Українки і М. Коцюбинського, які поєднували реалістичні форми, повсякчас нагадує про себе тверезий, монументальний реалізм Івана Франка, Панаса Мирного, Івана Нечуя-Левицького (Радянське літературознавство, 1, 1961, 29); Монументальне дослідження.

Словник української мови: в 11 томах. — Том 4, . — Стор. 799.

Коментарі (0)