в означеннях
Тлумачення, значення слова «наближати»:

НАБЛИЖАТИ, аю, аєш і рідше НАБЛИЖУВАТИ, ую, уєш, недок., НАБЛИЗИТИ, ижу, изиш, док.

1. перех. Присувати, переміщати на ближчу віддаль до кого-, чого-небудь. Святослав підводиться на лікті, — наближає голову до Асмуса (Семен Скляренко, Святослав, 1959, 46); Герман ще раз похилився до стіни, з якої йшов той газ, ще раз наблизив до неї лампу (Іван Франко, VIII, 1952, 409); Доронін, глянувши спідлоба на Сотника, помітив, як той кліпнув очима, неначе йому до самих зіниць хтось наблизив два гострих вістря (Микола Руденко, Вітер.., 1958, 130);
//  Розташовувати, розміщувати близько або ближче до чого-небудь. Бавовник — культура трудомістка, а тому посіви його бажано наближати до населених пунктів (Технічні культури, 1956, 230); Наблизити науково-дослідні заклади до виробничої бази (Директ. XX з.., 1956, 59);
//  перен. Робити відповідним інтересам, потребам кого-, чого-небудь. Партійні комітети допомогли культосвітнім працівникам наблизити діяльність закладів культури до колгоспного виробництва, поліпшити виховну роботу (Комуніст України, 4, 1961, 64).

2. перех., перен. Прискорювати настання чого-небудь. Треба дбати за народну справу, Швидше всім прокинутись від сну, Одігнать минувшину криваву, Наближать годиноньку ясну! (Павло Грабовський, I, 1959, 120); Слався од краю до краю, Вітчизно, Квітни садами, піснями лунай, Стій на кордонах одважно і грізно, День комунізму в трудах наближай! (Максим Рильський, III, 1961, 305); В земних пластах шахтар, учений в кабінеті, наближуйте прихід прекрасної пори (Володимир Сосюра, Поезії, 1950, 310); Народи СРСР.. з величезним творчим піднесенням працюють над втіленням в життя грандіозних накреслень семирічного плану, який наблизить здійснення світлої мрії людства, — побудову комунізму в нашій країні (Наука і життя, 1, 1959, 2).

3. перех., перен. Робити подібним до когось, чогось, схожим з ким-, чим-небудь. Василь О Панасович і своїх зусиль докладав, щоб наблизити Машу до вимріяного ним образу своєї коханої (Олексій Полторацький, Дит. Гоголя, 1954, 58); Кращими кормами, що дають можливість наблизити годівлю корів узимку до літньої годівлі, є силос, коренебульбоплоди і плоди баштанних культур (Колгоспник України, 1, 1957, 20).

4. неперех., рідко. Те саме, що наближатися 1. Марко к дому наближає — Встала курява над шляхом (Павло Тичина, III, 1947, 148).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 5, . — Стор. 17.

Коментарі (0)