в означеннях
Тлумачення, значення слова «наскрізний»:

НА́СКРІЗНИЙ, а, е.

1. Який проходить наскрізь через що-небудь з виходом назовні. У днищі вагона є щілина. Не широка, але наскрізна, видно шпали (Антон Хижняк, Тамара, 1959, 161); Ржава каска лежала в полі, В свіжозораній борозні, Поржавіли страшні та голі Дві пробоїни наскрізні (Андрій Малишко, Звенигора, 1959, 201);
//  Який повністю охоплює предмет. Наскрізне проковування металу.
 Наскрізний вітер — різкий струмінь повітря, який наскрізь продуває; повністю охоплює кого-, що-небудь. Замість біленьких чепурних полтавських сіл пішли інші, рідкі степові селища, облуплені, .. незатишні, обшпуговані наскрізними вітрами (Олесь Гончар, Таврія, 1952, 21); На наскрізних вітрах її мережана хустина біла Зривалася, мов голуб, у руках (Леонід Первомайський, I, 1958, 355).

2. По якому пересування здійснюється від початкового до кінцевого пункту маршруту без перешкод, пересадок і т. ін. Піднявши води Дніпра на тридцять сім метрів, загата затоплює пороги і таким чином зв'язує Верхній Дніпро з Нижнім наскрізним водним шляхом (Юрій Смолич, Сорок вісім.., 1937, 90); Внаслідок.. спрощеного планування села наскрізні вулиці лишилися незахищені від вітрів і зимових хуртовин (Олександр Довженко, III, 1960, 89);
//  Стос. до пересування без перешкод, пересадок і т. ін. На Придніпровській і Донецькій залізницях народилася ідея наскрізних маршрутів по перевезенню вугілля з Донбасу в Кривий Ріг (Робітнича газета, 2.III 1965, 2).

3. перен. Який зберігається на всьому протязі чого-небудь, від початку до кінця. Один із наскрізних образів у творчості Шевченка — це образ матері (Максим Рильський, III, 1956, 245); Перед режисурою і колективом постало завдання визначити наскрізну дію п'єси (Мистецтво, 4, 1956, 13).

4. перен. Який повністю охоплює всі моменти виробничої діяльності. Василь Стеблянко — ініціатор впровадження у виробництво наскрізного добового комплексу в очисних вибоях (Робітнича газета, 18.II 1964, 1).
 Наскрізна бригада, спец. — бригада з працівників різних спеціальностей, які охоплюють своєю діяльністю всі моменти якого-небудь виробничого процесу від початку до кінця. Вирішено створити наскрізні бригади нової техніки. Вони контролюватимуть хід виготовлення устаткування на всіх стадіях виробництва, починаючи від проектування і закінчуючи складальними роботами (Радянська Україна, 15.XI 1961, 2).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 5, . — Стор. 190.

Коментарі (0)