в означеннях
Тлумачення, значення слова «натирати»:

НАТИРАТИ, аю, аєш, недок., НАТЕРТИ, тру, треш, док., перех.

1. чим і без додатка. Намазуючи, покриваючи чим-небудь, розтирати або, тручи, намазувати, покривати чимось. Вони зовсім вибилися зо сну і почали водою натирати йому [дідові] ноги й груди (Іван Франко, VI, 1951, 195); Старий козак у благенькій киреї набрав повні жмені сипучого снігу й почав ним натирати вуха (Петро Панч, Гомон. Україна, 1954, 8); Він зараз дістав іорданської води та й звелів Насті, щоб нею натерла Марусі бік (Квітка-Основ'яненко, II, 1956, 82); Втрете, натерши шию й обличчя милом, він наливає до вмивальника останню воду з відра (Микола Трублаїні, I, 1955, 94);
//  Натискаючи чим-небудь, терти.

2. чим і без додатка. Начищати до блиску, тручи чим-небудь або втираючи що-небудь. Дід Григорій і не виходив з церкви. Натирав ставники самоварною мастю, щоб аж горіли (Іван Микитенко, Кадильниця, 1959, 56); [Сухарик:] Якщо у вас хороша квартира, її треба фарбувати, білити, натирати паркет (Іван Кочерга, II, 1956, 328); Крім Марисі, прислуговує ще старша жінка Янова, до обов'язків якої входить наносити дрова з підвалу, витріпати килим та доріжки, натерти підлоги (Ірина Вільде, На порозі, 1955, 131).
 До блиску натирати див. блиск.

3. Тручи, завдавати болю, пошкоджувати шкіру і т. ін. Тендітне біле тіло [Параски] не тонкого льону сорочка прикриває, а матірка з десятки натирає його до розчосу (Панас Мирний, IV, 1955, 33); Десь з-під фронту колгоспники.. женуть худобу в евакуацію, і корови тужно ревуть.., спотикаються, натираючи ногами давно недоєні, порозбухалі вим'я (Олесь Гончар, Людина.., 1960, 89); — Клятий черевик ногу натер на п'яті, то не можу спішити (Михайло Томчаній, Готель.., 1960, 97).
Натирати (натерти) мозолі (мозоля): а) довго тручи чим-небудь шкіру, призводити до виникнення рогового шару в певних місцях. На полі й перші мозолі натер, а з ними то вже й у забій спустився (Андрій Головко, Мати, 1940, 45); б) багато і наполегливо працювати. Такого таланту, як у Павла, ще не було в нашім роду. Проте нехай він не задається. Йому ще — натерти не одного мозоля, доки видряпається на ту свою поетичну гору (Юрій Мушкетик, Серце.., 1962, 217).

4. Подрібнювати тертушкою або розтирати чим-небудь. Вона знайшла ріпу, натерла на тертушку і обліпила Христі червоні пальці (Панас Мирний, III, 1954, 77);
//  Подрібнюючи тертушкою або розтираючи чим-небудь, виготовляти певну кількість чогось. Ми натерли з свіжого березового віника «тютюнового» порошку (Леонід Смілянський, Сашко, 1957, 225).

5. с. г. Звільняючи стебло конопель від костриці, виготовляти певну кількість волокна. Пряжі теж чимало наготовили — натерли, начесали (Костянтин Гордієнко, Чужу ниву.., 1947, 137).
Натерти перцю в ніс — завдати клопоту, неприємностей, досадити кому-небудь чимось. Натер йому перцю в ніс (Номис, 1864, № 3970).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 5, . — Стор. 212.

Коментарі (0)