в означеннях
Тлумачення, значення слова «огляд»:

О́ГЛЯД, у, чол.

1. Дія за значенням оглядати і рідко оглядатися. Доктор Гальванеску сповістив, що огляд його господарства Сахно може почати завтра з шостої ранку (Юрій Смолич, Прекрасні катастрофи, 1956, 31); Часто в задній стінці житла робили віконце.. для огляду садиби за хатою (Дерев'яне зодчество України, 1949, 9).
Без огляду: а) (на кого — що) незважаючи на кого-, що-небудь, нехтуючи кимось, чимось. Без огляду на себе, сміло І щиро.. Стояв ти за громадське діло (Іван Франко, X, 1954, 265); б) необережно, необачно. [Мелашка:] Віддалась я без огляду, похапком, ніби здуріла на той мент... Звісно, молода була — дурна... (Марко Кропивницький, IV, 1960, 10); Пам'ятаєш мудру раду — Не пускатись в згубний мир? Ти ж подався без огляду І налучив просто в вир (Павло Грабовський, I, 1959, 337); З оглядом — обережно, обачно. [Марина:] Як бачиш, не зуміла покохати з оглядом, не знаю в кого така вдалась (Марко Кропивницький, V, 1959, 493); З огляду на що: а) через це, тому. Маємо чимало вже матеріалу для збірника.. З огляду на це останнє я прохав би Вашого дозволу друкувати не всі Ваші вірші, а частину (Михайло Коцюбинський, III, 1956, 245); б) зважуючи, беручи до уваги. Треба ще буде у Відні та в Мілані забавити конечне для залагодження справ літературних (з огляду на нову роботу) (Леся Українка, V, 1956, 417); Згодом нам стало відомо, що з армій він демобілізований давно.., а військову форму одяг сьогодні нехай і всупереч уставу, але з огляду на виключну урочистість дня (Юрій Смолич, День.., 1950, 46); Купити (роздобути) за три огляди, жарт. — вкрасти. Тут посел [посол] аж ось вернувся, На кобилу роздобувся, І не набір, не за гроші, За огляди три хороші (Іван Манжура, Тв., 1955, 172); Ні під яким оглядом — ні за яких умов, обставин; ні в якому разі.

2. Обстеження з метою перевірки, контролю, виявлення чого-небудь недозволенного і т. ін. В Одесі були прикрості: суворий огляд на границі, негода і те, що нікого з приятелів не застала вдома (Леся Українка, V, 1956, 414).

3. мед. Обслідування з метою з'ясування стану здоров'я. Зулькарнай повіз сина в Орськ, до російського лікаря, а той наказав покласти його на два роки в гіпсове ліжко.., а коли минуть два роки, знову привезти для огляду (Зінаїда Тулуб, В степу.., 1964, 154); Володька Беркут був недокрівний, кволенький, і дивно, як його не забракували на медичному огляді під час прийому до школи (Спиридон Добровольський, Олов'яні солдатики, 1961, 54).

4. Офіційне обстеження військових частин командуванням. Під час огляду обслуги стоять всюди на місцях в бойовій готовності (Олесь Гончар, II, 1959, 389); На другий день, під час огляду дивізій маршала Нея, Наполеон насторожено обернувся в той бік, звідки долинув гуркіт, схожий на грім (Іван Кочерга, Зол. грамота, 1960, 362).

5. Стисле повідомлення про ряд подій, явищ і т. ін., поєднаних спільною темою. Не вдаючись в ширший огляд літературний, скажемо коротко: вони [Г. Е. Лессінг, В. Г. Бєлінський] вказали, що найвища ціль літератури.. є чоловік (Іван Франко, XVI, 1955, 44); Під Новий рік у клубі письменників відбувався традиційний вечір. Доповідач робив огляд за минулий рік (Петро Панч, В дорозі, 1959, 330).

6. Публічне ознайомлення з чим-небудь (з метою оцінки, перевірки і т. ін.). — Ліді Шепель, — сказав Юрій Юрійович, — доручаю бути організатором наших оглядів газет (Олесь Донченко, V, 1958, 394); До цього часу Ольга бувала в Народному домі лише з нагоди таких парадних оказій, як новорічний бал, ..концерти, огляд мод (Ірина Вільде, Сестри.., 1958, 463); Огляд художньої самодіяльності.

Словник української мови: в 11 томах. — Том 5, . — Стор. 615.

Коментарі (0)